Orrön Energy redovisar positiv ebitda efter högre elpriser och projektförsäljningar

Energibolaget Orrön Energy redovisar högre intäkter och positiv ebitda under första kvartalet 2026, drivet av högre realiserade elpriser samt intäkter från projektförsäljningar.
Intäkterna från elproduktion uppgick till 12,9 miljoner euro (9,3). Därutöver uppgick intäkter från projektförsäljningar till 1,6 miljoner euro (0).
Ebitda blev 4,4 miljoner euro (-0,9).
Rörelseresultatet uppgick till 0,1 miljoner euro (-5,2).
Nettoresultatet blev -1,0 miljoner euro (-4,0). Resultatet per aktie uppgick till -0,00 euro (-0,01).
Den proportionella elproduktionen uppgick till 225 GWh (251). Inklusive kompensation från stödtjänster och tillgänglighetsgarantier motsvarande 6 GWh uppgick den sammanlagda proportionella elproduktionen till 231 GWh.
Det realiserade elpriset steg till 67 euro per MWh (40), vilket tillsammans med projektförsäljningar bidrog till en proportionell ebitda om 5,8 miljoner euro (0,4).
"Vi fick en bra start på 2026 och levererade nästan hälften av fjolårets intäkter redan under de första tre månaderna. Resultatet drevs av högre elpriser i Norden och milstolpsbetalningar från tidigare projektförsäljningar, och inkluderade även kostnader kopplade till Sudanprocessen, vilka kommer att minska betydligt från och med det tredje kvartalet i år. Det är en lovande start på året som, tillsammans med de framsteg vi ser inom projektutvecklingen, ger oss goda förutsättningar för resten av 2026", uppger vd Daniel Fitzgerald.
Han fortsätter.
"Vi inledde året i en stark position och avslutar det första kvartalet ännu starkare, med robusta finansiella resultat i ryggen och fortsatta framsteg inom projektutvecklingen. Vi börjar även se slutet på Sudanprocessen. Tingsrättsförhandlingen avslutas inom ett par veckor och vi förväntar oss en dom före årets slut. När jag blickar framåt är jag övertygad om att detta kommer att bli ett
avgörande år för verksamheten. Med en snabbt mognande projektportfölj och en bevisad förmåga att realisera värde från projektförsäljningar, är vi väl positionerade för att fortsätta att skapa tillväxt och långsiktigt aktieägarvärde."
| Miljoner euro | Utfall Q1 2026 | Q1 2025 | Förändring |
| Intäkter från elproduktion | 12,9 | 9,3 | 38,7% |
| Ebitda | 4,4 | -0,9 | |
| Rörelseresultat | 0,1 | -5,2 | |
| Nettoresultat | -1,0 | -4,0 | |
| Resultat per aktie | -0,00 | -0,01 |

