Pion Group sparkar långvarig vd
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Pion Group sparkar långvarig vd

Bemanningsbolaget Pion Group styrelse sparkar den nuvarande vd:n Jan Bengtsson. Istället har Mats Kullenberg utsett till tillförordnad vd.

Bengtsson har en lång historik i koncernen. Han har varit vd både för Poolia och Uniflex samt varit delaktig i skapandet av Pion Group.

Styrelsen pekar på att Pion Group framöver skall öka tillväxttakten både i existerande bolag samt framtida koncernbolag. Bolaget bedömer att det behövs nytt ledarskap med kunskaper dels från konsultbranschen, men även från företag med återkommande intäkter, så kallade saas-bolag. En rekryteringsprocess är inledd.

- Jag vill tacka Jan för hans långa och framgångsrika insats i bolaget. Vi har haft ett bra samarbete som lett fram till flera strategiska insikter om nästa steg för Pion Group. Vi önskar Jan lycka till i nya uppdrag, säger styrelseordförande Lars Kry i en kommentar till beskedet.

Anna Bäcklin axlar rollen som vice vd för Pion Group samtidigt som hon är vd för QRIOS. Hon kommer tidigare från en roll som vd för mjukvarubolaget Softhouse.

Nyhetsbrev