Solid Försäkring ökade försäkringstekniska resultatet

Solid Försäkring ökade försäkringstekniska resultatet
Montage stockfoto

Sakförsäkringsbolaget Solid Försäkring redovisar ett högre försäkringstekniskt resultat under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år, samtidigt som resultatet före skatt minskade något.

Premieinkomsten brutto uppgick till 263,8 miljoner kronor (263,4), motsvarande en oförändrad nivå. Exklusive effekterna från den avyttrade verksamheten i Schweiz ökade premieinkomsten med 1 procent.

Premieintäkterna för egen räkning ökade med 1 procent till 266,3 miljoner kronor (263,3). Justerat för det omförhandlade avtalet med Riddermark Bil och den schweiziska portföljöverlåtelsen ökade premieintäkterna med 3 procent.

Det försäkringstekniska resultatet ökade med 4 procent till 40,0 miljoner kronor (38,5). Exklusive allokerad kapitalavkastning ökade resultatet med 8 procent.

Vd Marcus Tillberg framhåller att det försäkringstekniska resultatet, exklusive allokerad kapitalavkastning, stärktes av förbättrad lönsamhet i samtliga segment samt tillväxt inom Trygghet och Assistans.

Totalkostnadsprocenten förbättrades till 86,8 procent (87,6), främst till följd av en lägre skadeprocent.

Kapitalförvaltningens resultat uppgick till 19,2 miljoner kronor (22,2).

Resultatet före skatt blev 54,7 miljoner kronor (55,7).

Resultatet efter skatt uppgick till 41,3 miljoner kronor (43,3), motsvarande 2,35 kronor per aktie (2,42).

Likvida medel uppgick till 339,5 miljoner kronor (251,4) vid periodens slut.

Under kvartalet tecknade bolaget ett samarbetsavtal med Winassist, vars affärssystem används av omkring 1 000 bilverkstäder. Samarbetet väntas lanseras under fjärde kvartalet. Bolaget har även lanserat en utgiftsförsäkring i Norge tillsammans med Resurs Bank.

Nyckeltal, MkrQ3 2026Q3 2025Förändring
Premieinkomst brutto263,8263,4+0%
Premieintäkter för egen räkning266,3263,3+1%
Försäkringstekniskt resultat40,038,5+4%
Kapitalförvaltningens resultat19,222,2-14%
Resultat före skatt54,755,7-2%
Resultat efter skatt41,343,3-5%
Resultat per aktie, kronor2,352,42-3%
Totalkostnadsprocent, %86,887,6-0,8 pe

Bifogat: http://media.finwire.com/media/FWM00F8493-table-1


Diskutera Solid Försäkring

Gå till forumet för Solid Försäkring

Laddar kommentarer…