TSMC överträffar förväntningarna (uppdatering)

(tillägg prognos för Q4)
Taiwanesiska halvledarjätten TSMC redovisar en omsättning och ett resultat som var högre än analytikernas förväntningar under tredje kvartalet. Även rörelseresultatet överträffade konsensus.
Omsättningen steg 50,9 procent till 1 494,2 miljarder taiwanesiska dollar (989,9). Utfallet kan jämföras med Bloombergs analytikerkonsensus som låg på 1 460 miljarder taiwanesiska dollar.
Bruttomarginalen uppgick till 66,4 procent, jämfört med förväntade 66,5 procent.
Rörelseresultatet blev 876,4 miljarder taiwanesiska dollar (500,7), väntat var 854,4 miljarder taiwanesiska dollar. Rörelsemarginalen var 58,7 procent, mot väntade 58,1 procent.
Resultatet före skatt uppgick till 911,0 miljarder taiwanesiska dollar (525,4).
Nettoresultatet blev 763,1 miljarder taiwanesiska dollar (452,3), vilket var 3,2 procent bättre än analytikerkonsensus på 739,5 miljarder taiwanesiska dollar.
Resultatet per aktie uppgick till 29,43 taiwanesiska dollar (17,44).
TSMC räknar med en omsättning på upp till 54,3 miljarder dollar under fjärde kvartalet, vilket överträffar analytikernas förväntningar enligt Bloomberg.
Prognosen innebär att årsomsättningen väntas öka med omkring 44 procent under 2026. Under tredje kvartalet steg vinsten med 69 procent och omsättningen med 51 procent, båda över förväntningarna.
Den starka utvecklingen drivs av efterfrågan på avancerade AI-chip från kunder som Nvidia och Apple. TSMC planerar rekordhöga investeringar på upp till 64 miljarder dollar i år och arbetar med att bygga och utrusta omkring 20 fabriker. Bolaget överväger även ytterligare en amerikansk anläggning i Texas, utöver sin tidigare aviserade satsning på 265 miljarder dollar i Arizona.
| Miljarder TWD | Q3 2026 | Konsensus | Avvikelse | Q3 2025 | Förändring |
| Omsättning | 1 494,2 | 1 460 | +2,3% | 989,9 | +50,9% |
| Rörelseresultat | 876,4 | 854,4 | +2,6% | 500,7 | +75,0% |
| Rörelsemarginal | 58,7% | 58,1% | +0,6 pp | 50,6% | +8,1 pp |
| Resultat före skatt | 911,0 | – | – | 525,4 | +73,4% |
| Nettoresultat | 763,1 | 739,5 | +3,2% | 452,3 | +68,7% |
| Resultat per aktie, TWD | 29,43 | – | – | 17,44 | +68,7% |


Laddar kommentarer…