58. Skjut oss inte! Men AI-bubblan behöver spricka
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Podcast

58. Skjut oss inte! Men AI-bubblan behöver spricka

95 procent av all ny AI i näringslivet har ännu inte gett någon vinst, visar ny forskning från MIT. Till och med Sam Altman varnar för en bubbla. Står vi inför nästa IT-krasch? ELLER är det något med dagens AI-teknik som gör den annorlunda?
I veckans avsnitt av Världsekonomin gör Katrine Kielos och Claes Måhlén en djupdykning i AI, en bransch där enorma summor investeras just nu. Börskurser har rusat och det råder FOMO-stämning. Är det en bubbla vi ser? Och går det i så fall att förutspå när den spricker?
Tankarna går osökt till tiden runt millennieskiftet då IT-bubblan sprack. Vilka likheter och skillnader finns mellan de två bubblorna? Genom historien har man ofta hittat anledningar till att kunna säga “Det är annorlunda, den här gången”. Så… Hur revolutionerande är AI? Och hur mycket pengar finns det att tjäna?
Och om, eller när, AI-bubblan spricker, vad blir konsekvenserna för världsekonomin?

Lyssna här
Denna källa tillämpar ofta läsvägg för sina artiklar
58. Skjut oss inte! Men AI-bubblan behöver spricka

58. Skjut oss inte! Men AI-bubblan behöver spricka

Läses av andra just nu

Senaste nytt

Vinnare & Förlorare idag

Börskollen använder själva TradingView för analys – prova du med (affiliatelänk)Analysera aktier här