Aktiehandel juni: Ny rusning till försvarsaktier – trendbrott i Nvidia
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Aktiehandel juni: Ny rusning till försvarsaktier – trendbrott i Nvidia

{newsItem.title}

Marknaden fortsatte i juni att möta ökade geopolitiska risker med något av en axelryckning. Samtidigt fick det generellt förändrade säkerhetsläget spararna att återigen köpa försvarsbolag.

- Vi ser en rusning 2.0 till försvarsjättar, medan Nvidia säljs av, säger Frida Bratt, sparekonom på Nordnet.

Börsen tycktes under juni utan vidare kunna skaka av sig tullhotet, men framför allt också konflikten i Mellanöstern och dess eventuella effekter på oljepris, inflation och konjunktur

- Det positiva tolkningsföreträdet på börsen fortsatte in i juni. USA:s attack mot Iran skapade initialt en oro för stigande oljepris och dess effekter, men marknaden valde snarare att se det faktum att kärnvapenhotet från Iran i regionen nu kan vara borta, säger Frida Bratt.

Omvärldsläget gjorde dock avtryck i spararnas aktieval under månaden.

- Vi såg en nedgång i försvarsaktier i samband med att Saab fick sänkta rekommendationer i början av juni, vilket fick en hel del sparare att dippköpa i sektorn. Men därefter har flera försvarsaktier gått bra mot bakgrund av händelserna i Mellanöstern, vilket satt fart på spararnas aptit på försvarsbolag igen. Fyra av de tio mest nettoköpta aktierna under månaden är försvarsaktier, konstaterar Frida Bratt.

Spararna fortsatte att köpa Novo Nordisk.

- Novo Nordisk har stora utmaningar i form av både hård konkurrens och produktionsstörningar. Men så finns också stora skillnader i värdering jämfört med exempelvis konkurrenten Eli Lilly, och det försöker spararna ta fasta på, säger Frida Bratt.  

Nvidia är en av de allra mest nettosålda aktierna i juni.

- Att spararna i hög utsträckning hyvlar av amerikanska innehav är inte nytt, men Nvidia har tidigare varit undantaget – aktien har fortsatt att nettoköpas under våren. Nu ser vi dock ett skifte där spararna säljer av Nvidia efter en uppgång för aktien i juni, säger Frida Bratt.

Mest handlade aktierna bland Nordnets svenska kunder i juni:  

Mest köpta Mest sålda
Investor Embracer
Saab Nvidia
Volvo Truecaller
BAE Systems Skanska
AAK Microsoft
Novo Nordisk Neobo Fastigheter
Latour Dala Energi
Lundin Gold Sandvik
Mildef Group Norwegian Air Shuttle
Scandinavian Astor Group Castellum

Bifogade filer

250630, Pressmeddelande aktier juni 2025https://mb.cision.com/Main/116/4170060/3528958.pdf

Nyheter om Nordnet

Läses av andra just nu

Om aktien Nordnet

Senaste nytt