Beslut fattade på årsstämman i Ependion AB - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Beslut fattade på årsstämman i Ependion AB

Ependion ABs årsstämma för verksamhetsåret 2024 ägde rum tisdagen den 13 maj 2025. VD och koncernchefen Jenny Sjödahls presentation under stämman publiceras inom kort på bolagets webbplats www.ependion.com.

Årsstämman beslutade i samtliga föreslagna ärenden i enlighet med styrelsens och valberedningens förslag, vilket framgår av redogörelsen nedan.

Årsstämman fastställde den framlagda resultaträkningen och balansräkningen samt koncernens resultat- och balansräkning. Styrelseledamöterna och verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet. Stämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag om en utdelning på 1,25 kronor per stamaktie och avstämningsdag för utdelningen är den 15 maj 2025.

Stämman beslutade vidare:

  • att godkänna ersättningsrapporten för 2024.
  • att omvälja Peter Nilsson, Johan Wester, Karin Gunnarsson, Lars Eklöf och Jonas Hård till styrelseledamöter samt att välja Per Allmér till ny styrelseledamot.
  • att omvälja Peter Nilsson till styrelsens ordförande.
  • att utse det registrerade revisionsbolaget KPMG AB, till revisor i bolaget för tiden intill slutet av årsstämman 2026.
  • att arvoden utgår med 695 000 kronor till styrelsens ordförande samt med 290 000 kronor till envar av övriga styrelseledamöter.
  • att arvode för utskottsarbete i styrelsens revisionsutskott utgår med 125 000 kronor till utskottets ordförande och med 65 000 kronor till övriga.
  • att arvode för utskottsarbete i styrelsens ersättningsutskott utgår med 50 000 kronor till utskottets ordförande och med 30 000 kronor till övriga.
  • att arvode till revisorerna utgår enligt godkänd räkning.
  • att bemyndiga styrelsen att intill nästa årsstämma 2026, vid ett eller flera tillfällen, besluta om nyemission av stamaktier, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, motsvarande en emissionslikvid om ca 300 000 000 kronor i syfte att finansiera förvärvet av Welotec GmbH.
  • att bemyndiga styrelsen att intill nästa årsstämma 2026, vid ett eller flera tillfällen, med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, besluta om nyemission av sammanlagt så många stamaktier som motsvarar högst 10 procent av bolagets aktiekapital vid den tidpunkt bemyndigandet utnyttjas för första gången, i syfte att finansiera företagsförvärv eller förvärv av andra tillgångar som bedöms vara av värde för bolagets verksamhet.
  • att anta ett långsiktigt aktiebaserat incitamentsprogram för 2025 (LTI 2025/2028) som omfattar upp till 25 anställda inom Ependion-koncernen. Beslutet innefattade även beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om riktad emission av C-aktier, bemyndigande för styrelsen att återköpa emitterade C-aktier samt överlåtelse av egna stamaktier till deltagare i LTI 2025/2028.
  • att bemyndiga styrelsen att, under tiden intill nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, fatta beslut om överlåtelse av egna stamaktier, högst 45 333 stamaktier, på Nasdaq Stockholm till ett pris per aktie inom det vid var tid registrerade kursintervallet.
      

Samtliga beslut fattades med erforderlig majoritet.

Malmö den 13 maj 2025

Styrelsen
Ependion AB

Bifogade filer

Nyheter om Ependion

Läses av andra just nu

Om aktien Ependion

Senaste nytt