Boho Group säkrar ett lån på 17,3 miljoner euro med en av Europas ledande banker med global närvaro för att refinansiera Boho Club Hotel Marbella och sänker räntekostnaderna med cirka 43 %.
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Boho Group säkrar ett lån på 17,3 miljoner euro med en av Europas ledande banker med global närvaro för att refinansiera Boho Club Hotel Marbella och sänker räntekostnaderna med cirka 43 %.

Boho Group AB (”Boho Group” eller ”bolaget”) har säkrat ett villkorat låneåtagande med En av Europas ledande banker med global närvaro om en lån på 17,3 miljoner euro. Lånet kommer att användas för att helt refinansiera bolagets befintliga lån hos Alantra Partners, som meddelades den 3e juni 2022, vilket är ett viktigt steg för att stärka Boho Groups finansiella ställning och långsiktiga bankrelationer.

Refinansieringen förväntas leda till en betydande sänker av finansieringskostnaderna med cirka 43 %, vilket ger Boho Group ett förbättrat resultat och ökad finansiell flexibilitet. Denna förbättring återspeglar bolagets strategiska fokus på att optimera sin kapitalstruktur, säkerställa en mer effektiv och långsiktig finansiering av sina tillgångar samt etablera en stark finansiell partner för framtida utveckling.
 
Faciliteten är fortfarande föremål för sedvanliga villkor, inklusive slutförandet av fastighetsvärderingar som visar en godkännd belåningsgrad (LTV) och slutförandet av standardiserade due diligence- och dokumentationsprocesser. När refinansieringen är slutförd kommer lånet att säkras mot Boho Clubs fastighet i Marbella.
 
Refinansieringen beräknas minska de årliga räntekostnaderna med cirka 6,4 MSEK. Lånet har en föreslagen löptid på femton år och en räntesats om 2,35 procentenheter över EURIBOR 12M.
 
Andreas Bonnier, VD för Boho Group, kommenterade:
”Vi är mycket glada över att kunna meddela detta villkorade åtagande med en av Europas ledande banker. Att ha ett ledande internationellt finansinstitut som stöd är ett starkt erkännande av Boho Groups framsteg och vision. Denna refinansiering minskar inte bara våra finansieringskostnader avsevärt, utan stärker också vår grund för tillväxt, när vi fortsätter att utveckla våra hotellprojekt i Marbella och andra platser.”

Bifogade filer

Boho Group säkrar ett lån på 17,3 miljoner euro med en av Europas ledande banker med global närvaro för att refinansiera Boho Club Hotel Marbella och sänker räntekostnaderna med cirka 43 %.https://storage.mfn.se/cb069395-0d18-4961-9b14-acddc7ec8f80/boho-group-sakrar-ett-lan-pa-17-3-miljoner-euro-med-en-av-europas-ledande-banker-med-global-narvaro-for-att-refinansiera-boho-club-hotel-marbella-och-sanker-rantekostnaderna-med-cirka-43.pdf

Nyheter om Boho Group

Läses av andra just nu

Om aktien Boho Group

Senaste nytt