Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Bokslutskommuniké

Vi bidrar till Ren Energi, Ren Luft och Rent Vatten

Januari - December 2025

  • Operativ och finansiell turnaround framgångsrikt genomförd
  • Starkaste kvartalet och helåret sedan den nya börsstrukturen 2016
  • EBIT förbättrades med 14,2 MSEK jämfört med föregående år

Fjärde kvartalet 2025

  • Nettoomsättningen uppgick till 62,7 (78,6) MSEK
  • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 9,0 (-1,8) MSEK
  • Rörelseresultat (EBIT) för perioden uppgick till 8,4 (-2,5) MSEK
  • Resultat efter skatt uppgick till 6,1 (-4,0) MSEK
  • Resultat per aktie uppgick till 0,85 (-0,56) SEK före och efter utspädning

Helåret 2025

  • Nettoomsättningen uppgick till 228,7 (307,3) MSEK
  • Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 11,6 (-2,5) MSEK
  • Rörelseresultat (EBIT) för perioden uppgick till 7,8 (-6,4) MSEK
  • Resultat efter skatt uppgick till 1,7 (-15,1) MSEK
  • Resultat per aktie uppgick till 0,23 (-5,93[1]) SEK före och efter utspädning

Väsentliga händelser i det fjärde kvartalet

  • Dotterbolag i Tyskland tecknar kontrakt till ett värde om ca 20 MSEK

Väsentliga händelser efter rapporteringsperiodens utgång

  • Inga väsentliga händelser efter rapporteringsperiodens utgång

Kommentar från VD

2025 markerar ett tydligt skifte för Saxlund. Den operativa och finansiella turnaround som inleddes 2023 är nu genomförd. Vi har gått från negativa resultat till stabil lönsamhet, stärkt marginalerna och skapat en mer robust finansiell plattform.

För helåret uppgick omsättningen till 228,7 (307,3) MSEK och EBITDA-resultatet till 11,6 (-2,5) MSEK. Det fjärde kvartalet var det starkaste, sedan bolaget etablerades i nuvarande börsstruktur år 2016, med ett EBITDA om 9,0 (-1,8) MSEK. Bruttomarginalen stärktes till 39 (29) procent samtidigt som de operativa kostnaderna reducerades med 14,4 procent. Detta visar att affärsmodellen fungerar när den genomförs med tydlig prioritering och disciplin.

Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till 0,7 (-11,9) MSEK och likvida medel vid årets slut till 5,4 MSEK. Den finansiella utvecklingen ger oss ökad stabilitet och handlingsfrihet.

Utvecklingen i koncernen är strukturellt förbättrad. I Tyskland är orderboken stark och verksamheten har redan full sysselsättning för 2026, främst inom slamhantering. Vattenkraftsverksamheten i Sverige har gått från svag till stark orderbok och levererar fortsatt god lönsamhet. Den svenska verksamheten visar totalt sett en tydlig resultatförbättring. Den engelska verksamheten har en svag projektmarknad men en växande eftermarknad.

Med genomförd turnaround går vi nu in i nästa fas.

Under 2026 ökar vi det kommersiella fokuset och stärker marknadsbearbetningen i prioriterade segment. Vi ska nyttja våra starka orderböcker och successivt utöka verksamheten där efterfrågan är strukturellt god. Tillväxten ska vara lönsam och ske med fortsatt kostnads- och riskdisciplin.
Vi kommer även att prioritera kassaflöde och optimera rörelsekapitalet genom förbättrad projektstyrning och faktureringsdisciplin. Strategiskt innebär nästa steg en geografisk fördjupning inom de marknader där vi redan har dokumenterad lönsamhet.

Med en stärkt finansiell plattform har vi också möjlighet att utvärdera strukturella initiativ som kan stärka koncernens position och långsiktiga värdeskapande. Saxlund står idag starkare än på många år. Vi har återtagit kontrollen över lönsamheten och skapat stabilitet i verksamheten. Nästa steg är kontrollerad, lönsam tillväxt.

Jag är stolt över det arbete som alla medarbetare genomfört. Förändringen har krävt tydliga prioriteringar och svåra beslut. Jag har varit tydlig med att Saxlund ska vara lönsamt och 2025 visar att vi levererar på det löftet. Detta är inte en tillfällig förbättring, utan resultatet av ett målmedvetet och långsiktigt förändringsarbete. Nu bygger vi vidare.

Fredrik Nordling,
Verkställande direktör

Revisorsgranskning
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Kommande rapporttillfällen
Årsredovisning 2025 30 mars 2026
Delårsrapport januari – mars 2026 30 april 2026
Delårsrapport april – juni 2026 27 augusti 2026
Delårsrapport juli – september 2026 29 oktober 2026

Finansiella rapporter, pressmeddelanden och annan information finns tillgängliga från offentliggörandet på Saxlunds webbplats www.saxlund.se.

Undertecknade försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 19 februari 2026

Linus Johansson Andreas Claesson
Styrelseordförande Styrelseledamot

Peter Löfgren
Styrelseledamot

Fredrik Nordling
Verkställande direktör

Adresser
Saxlund Group AB (publ)
Fannys väg 5
131 54 Nacka

Org. nr. 556556–8325

Hemsida: www.saxlund.se

Bifogade filer