Envar tecknar rekordstor order om ca 23 MSEK från befintlig kund
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Envar tecknar rekordstor order om ca 23 MSEK från befintlig kund

Envar Entertainment AB (“Envar” eller “Bolaget”) har idag ingått ett förlängt avtal med en befintlig kund, vilket innebär ett fortsatt förtroende att leverera högkvalitativ Concept Art. Kunden är en globalt ledande aktör inom Battle Royal-kategorin och har samarbetat med Envar sedan 2024. Det nya avtalet sträcker sig över 12 månader, med start den 1 oktober 2025, och har ett beräknat ordervärde om cirka 23 MSEK. Detta är den största enskilda ordern i bolagets historia.

Vi på Envar är glada över att tillkännage undertecknandet av ytterligare ett förlängt avtal med en ledande aktör inom Battle Royal-kategorin i spelindustrin. Detta samarbete ligger helt i linje med den utveckling vi förutspått, där outsourcing blir en allt viktigare strategi för våra kunder att möta både ökade kvalitetskrav och en snabbt föränderlig marknad. Att förlänga avtalet under denna långa period på 12 månader visar på att kunden har förtroende för det vi gör och levererar.

Avtalet startar den 1 oktober 2025 och pågår under 12 månader med ett beräknat ordervärde om cirka 23 MSEK.

”Vi är mycket glada över att ha ingått detta avtal, som innebär ett förnyat förtroende. Det markerar ett viktigt steg mot ett långsiktigt samarbete och understryker den tillit våra kunder visar för Envars kompetens och tjänster. Avtalet bekräftar inte bara förtroendet för vårt team, utan speglar också hur vår modell för outsourcing ger långsiktigt värde för våra partners. Att det dessutom är ett orderrekord för oss som bolag är extra kul. ” säger VD, Atey Ghailan.

Bifogade filer

Nyheter om Envar

Läses av andra just nu

Om aktien Envar

Senaste nytt