Flaggning i Fleming Properties AB
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Flaggning i Fleming Properties AB

Pressmeddelande 15 december 2025

Lovisa Hamrin, närstående till styrelseledamoten Carl-Mikael Lindholm, har den 12 december 2025 förvärvat 751 112 aktier i Fleming Properties AB. 

Genom förvärvet har Lovisa Hamrin tillsammans med närstående ökat sitt totala innehav i Fleming Properties AB från 9,01 procent till 10,15 procent av aktierna och rösterna i bolaget. Innehavet har därmed passerat flaggningsgränsen om tio procent i enlighet med gällande regelverk.

För ytterligare information, vänligen kontakta

Thomas Lindström, verkställande direktör Fleming Properties AB

[email protected]

+ 46 (0) 70 892 51 30

Fleming Properties AB i korthet

Fleming Properties är ett fastighetsbolag som äger och förvaltar en fastighetsportfölj belägen i centrala Helsingfors, Finland. Bolaget strävar efter att i nära samarbete med nuvarande och potentiella hyresgäster utveckla och förädla beståndet och således skapa värde för hyresgäster såväl som aktieägare.

Fastigheterna utgör tillsammans ett stort kontorshus med cirka 41 000 kvm kontorslokaler med ett underjordiskt garage om cirka 500 parkeringsplatser.  Bolagets aktier handlas på Spotlight Stock Market sedan de 14 oktober 2019.

Bifogade filer

Nyheter om Fleming Properties

Läses av andra just nu

Om aktien Fleming Properties

Senaste nytt