Garpco AB (publ): UW-ELAST blir delägare i Mindu Wear Protection
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Garpco AB (publ): UW-ELAST blir delägare i Mindu Wear Protection

UW-ELAST AB, helägt dotterbolag till Garpco inom affärsområdet Industrikomponenter i polymera material, har ingått avtal om att bli delägare i Mindu Wear Protection AB, serviceleverantör av polyuretanbeläggningar till gruvindustrin.

Mindu Wear Protection är ett dotterbolag till Mindu Sweden AB, en etablerad serviceleverantör till gruvindustrin i Sverige. Behovet av slitstarka polyuretanlösningar i gruvdrift är omfattande, varför verksamheten bedrivs i ett dedikerat bolag i nära samarbete med moderbolaget.
Transaktionen i korthet

  • UW-ELAST förvärvar initialt 51 % av rösterna och 30 % av kapitalet, med option att öka ägandet över tid.
  • Bolagsvärde: cirka 14 Mkr vid förvärvstillfället.
  • Köpeskilling: erläggs kontant.
  • Tillträde: planerat till 1 januari 2026.
  • Namnändring: Mindu Wear Protection namnändras till ”UW-Mining AB”

Verksamheten kommer att drivas som separat dotterbolag till UW-ELAST, med samordning av utvalda stabsfunktioner för att stödja planerad expansion. De tidigare delägarna Elias Fältskog, Johannes Lundberg och Samuel Calpson kvarstår operativt i bolaget. Mindu Wear Protection har en växande omsättning om cirka 10 Mkr på rullande årstakt och god lönsamhet.
Strategi och motiv
UW-ELAST är norra Europas ledande producent av kundanpassade produkter i solid och skummad polyuretan med fabriker i Mariestad, Traryd, Karlskoga och Burseryd. Genom investeringen kombineras servicekompetens och materialexpertis till ett samlat erbjudande för krävande gruvmiljöer. Garpcos huvudstrategi är att förvärva helägda dotterbolag. I undantagsfall kan Garpco gå in som delägare när ett fortsatt betydande engagemang från tidigare ägare är avgörande för att realisera planerna. Denna affär är av den karaktären.
Kommentarer
“Affären stärker vårt erbjudande inom den expansiva gruvmarknaden och breddar kundbasen i affärsområdet Industrikomponenter i polymera material,” säger Markus Strand, vd för Garpco AB (publ).
“Att förena UW-ELAST:s materialkunskap med Mindus marknadsnärvaro ger oss förutsättningar att skala kapacitet och leverera kundnytta med korta ledtider,” säger Henrik Jungert, vd för UW-ELAST AB.

Bifogade filer

Nyheter om Garpco

Läses av andra just nu

Om aktien Garpco

Senaste nytt