Kommuniké från årsstämma i eEducation Albert AB (publ) - Börskollen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Kommuniké från årsstämma i eEducation Albert AB (publ)

Vid årsstämma i eEducation Albert AB (publ) (”eEducation Albert” eller ”Bolaget”) i Göteborg idag den 29 april 2025 beslutades följande.

Fastställande av räkenskaperna för 2024 och ansvarsfrihet
Årsstämman beslutade att fastställa de i årsredovisningen för 2024 intagna resultaträkningarna för Bolaget och koncernen samt balansräkningarna per den 31 december 2024 för Bolaget och koncernen. Styrelseledamöterna och den verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet för deras förvaltning av Bolagets angelägenheter under räkenskapsåret 2024.

Resultatdisposition
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att ingen utdelning ska utgå för 2024 och att de till årsstämmans förfogande stående disponibla medlen ska överföras i ny räkning.

Styrelseval, revisorsval, styrelsearvode och revisorsarvode
Årsstämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, att antalet styrelseledamöter ska vara fyra (4) utan suppleanter och att antalet revisorer ska vara ett auktoriserat revisionsbolag.
I enlighet med valberedningens förslag omvaldes ledamöterna Richard Sandenskog, Andrea Carr, Carl Kinell och Björn Bengtsson. Björn Bengtsson omvaldes till styrelseordförande. Samtliga val för tiden intill slutet av nästa årsstämma. 
Till Bolagets revisor omvaldes det registrerade revisionsbolaget Ernst & Young AB för tiden intill slutet av nästa årsstämma och det noterades att Linda Elisabeth Sallander fortsatt kommer att agera huvudansvarig revisor.
Årsstämman beslutade vidare, i enlighet med valberedningens förslag och för tiden intill slutet av nästa årsstämma, att styrelsearvode ska utgå med 350 000 kronor till styrelsens ordförande, 150 000 kronor till styrelseledamoten Richard Sandenskog samt 12 600 GBP till styrelseledamoten Andrea Carr. Övriga styrelseledamöter arvoderas inte för sitt styrelseuppdrag i Bolaget. 
Arvode till Bolagets revisor ska utgå enligt godkänd räkning.

Fastställande av principer för utseende av valberedning
Årsstämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, att principerna för utseende av valberedningens ledamöter ska vara oförändrade.

Bemyndigande för styrelsen att besluta om emission av aktier
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att bemyndiga styrelsen att, vid ett eller flera tillfällen och med eller utan avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, intill slutet av nästa årsstämma, besluta om nyemissioner av aktier motsvarande högst 10 procent av det vid tidpunkten för emissionsbeslutet registrerade aktiekapitalet i Bolaget. Emission ska kunna genomföras som kontant-, apport- eller kvittningsemission. Emission får endast ske till marknadsmässiga villkor. Avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt ska kunna ske i samband med framtida investeringar i form av förvärv av verksamheter, bolag, andelar i bolag eller i övrigt för Bolagets fortsatta expansion.

Antagande av långsiktigt incitamentsprogram
Årsstämman beslutade, i enlighet med styrelsens förslag, att inrätta ett långsiktigt incitamentsprogram omfattande ledande befattningshavare i Sverige och Storbritannien. Motivet till incitamentsprogrammet är att nyckelpersoner i Bolaget ska kunna få möjlighet att ta del av Bolagets framtida värdetillväxt. Incitamentsprogrammet består av högst 2 200 000 teckningsoptioner som vardera ger innehavaren rätt att under perioden från och med den 2 juni 2028, till och med den 1 oktober 2028, teckna en (1) aktie i Bolaget. Om samtliga teckningsoptioner utnyttjas kan Bolagets aktiekapital komma att öka med högst 110 000 kronor med förbehåll för den höjning som kan föranledas av att omräkning kan komma att ske till följd av emissioner m.m. Fullt utnyttjande av samtliga teckningsoptioner inom ramen för incitamentsprogrammet motsvarar, baserat på Bolagets nuvarande aktiekapital, en utspädning om cirka 8,1 procent av aktierna och rösterna i Bolaget.

Bifogade filer

Nyheter om eEducation Albert

Läses av andra just nu

Om aktien eEducation Albert

Senaste nytt