LN Future Invests VD lämnar bolaget och styrelsen i samband med verksamhetsöverlåtelse
Till följd av försäljning av Bolagets inkråm och operativa verksamhet till Addeira Pharmacuticals AB lämnar VD Charlotta Nilsson sitt uppdrag per idag. I samband med detta har Charlotta Nilsson på egen begäran bett om utträde ur styrelsen. Styrelsen har utsett CFO Sofia Fredrikson till ny VD som tillträder från och med idag.
Charlotta Nilsson kommer under sin uppsägningstid om sex månader fokusera på att säkerställa överlämning till Addeira Pharmacuticals AB samt bistå i överlämning till Sofia Fredrikson fram till och med 1 september. Charlotta Nilsson tillträdde tjänsten som VD i juni 2019.
"När Charlotta lämnar Ellen kan hon se tillbaka på drygt sex års dedikerat arbete där flertalet strategiska förändringar genomförts som inneburit att Ellen tagit betydande steg i positiv riktning och befinner sig på en plats där man med rätt förutsättningar har möjlighet att nå lönsam tillväxt. Hennes tydliga ledarskap och engagemang för att utveckla Ellen har genomsyrat hela bolaget. Hon har varit en spokesperson till att lyfta vikten av kvinnohälsa och intimhälsa inte minst genom lanseringen av Ellens intimvårdsskola. Jag vill på styrelsens vägnar tacka för de gångna åren och önska Charlotta all lycka till med nya utmaningar”, säger styrelseordförande Sven Mattsson.
”Jag har haft förmånen att leda och utveckla Ellen. En lärorik och givande tid som präglats av förändring. Jag är otroligt stolt över den resa vi som team gjort inte minst lansering av en helt ny och flerfaldigt prisvinnande varumärkesidentitet som bidragit till ny distribution och ökad försäljning i framförallt Norden och Tyskland. För att möjliggöra lönsam tillväxt framåt behöver dock Ellen mer resurser, såväl organisatoriskt som finansiellt. Det känns därför bra att landa affären med Addeira där jag med varm hand lämnar över det fantastiska varumärke och potential som Ellen besitter", säger Charlotta Nilsson, vd på Ellen AB
Styrelsen består för närvarande av två ledamöter och är därmed inte beslutsför enligt bolagsordningen. En extra bolagsstämma kommer att kallas till inom kort för att välja in en ny ledamot så att styrelsen åter blir beslutsför. Fram till dess kommer inga strategiska beslut fattas som kräver styrelsebeslut, utöver nödvändiga åtgärder för att säkerställa bolagets formella efterlevnad.
Denna information är sådan information som LN Future Invest AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 22 augusti 2025, kl. 17.30 CET.