Nordic Asia Investment Group 1987 AB har tillträtt aktierna i Curitas Ventures AB, och därmed slutfört tillgångsförändringen, samt omvandlat samtliga A-aktier till B-aktier
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Pressmeddelande

Nordic Asia Investment Group 1987 AB har tillträtt aktierna i Curitas Ventures AB, och därmed slutfört tillgångsförändringen, samt omvandlat samtliga A-aktier till B-aktier

Nordic Asia Investment Group 1987 AB (publ) (”Bolaget”) har denna dag tillträtt samtliga aktier i Curitas Ventures AB. Tillträdet har skett i enlighet med villkoren som offentliggjordes i Bolagets pressmeddelande den 28 april 2025. Den överenskomna köpeskillingen om 71 767 399 kronor på kassa-skuldfri basis har justerats för kassa och skuld till 67 259 209 kronor. Köpeskillingen har erlagts genom 31 841 382 nyemitterade B-aktier och 12 361 992 konvertibler, istället för 33 975 618 nyemitterade B-aktier och 13 190 580 konvertibler enligt Bolagets pressmeddelande den 28 april 2025. Detta innebär att Bolaget har slutfört arbetet med tillgångsförändringen varigenom Bolaget skulle avveckla investeringarna i noterade asiatiska innehav och istället fokusera på onoterade europeiska innehav.  

I samband med slutförandet av transaktionen kommer Curitas AB att bli Bolagets största aktieägare med ett innehav uppgående till 53,4 procent av aktierna och rösterna i Bolaget. Vid fullt utnyttjande av de nyemitterade konvertiblerna kan andelen uppgå till högst 74,1 procent.

Lock-up åtagande

Curitas AB, Gullbrohult Invest AB och Zinkensdamm Invest AB har ingått lock-up-åtaganden med sedvanliga villkor avseende sina innehav av aktier och konvertibler i Bolaget i enlighet med Bolagets pressmeddelande den 28 april 2025. 

Omvandling av samtliga A-aktier till B-aktier

Ägare av samtliga A-aktier i Bolaget har, med stöd av Bolagets bolagsordning, begärt omvandling av samtliga 1 300 000 A-aktier, som berättigar till tio röster per aktie, till 1 300 000 B-aktier i Bolaget, som berättigar till en röst per aktie.

Efter Bolagsverkets registrering av omvandlingen och nyemissionen av B-aktier kommer Bolaget endast ha ett utestående aktieslag, det vill säga B-aktier. Antalet B-aktier och antalet röster i Bolaget kommer därvid att uppgå till 60 842 287.

Vidare frågor hänvisas till Charlotta Gylche, tf VD, tel: +46 (0) 70 791 50 07

Certified Adviser

Bergs Securities AB är Bolagets Certified Adviser och kan nås på telefon: +46 (0) 73 949 62 50 samt e-post: [email protected]

Bifogade filer

Nordic Asia Investment Group 1987 AB har tillträtt aktierna i Curitas Ventures ABhttps://mb.cision.com/Main/20555/4211780/3593329.pdf

Nyheter om Nordic Asia

Läses av andra just nu

Om aktien Nordic Asia

Senaste nytt