
Inderes defense day is a sector day where we at Inderes got the opportunity to interview four companies in the defense sector.
Karlatornet, EU:s högsta bostadshus, börjar bli klart.
Se hela intervjun på Inderes.se eller på vår YouTube kanal.
Idag släpper branschorganisationen Swedish Edtech Industry sin rapport "Edtechbarometern 2024: Funkar edtech?”.
Du finner mer information på Inderes.
Avanza Börsdag 22/5 start 08:00.
Sparentusiasten Albin Kjellberg räds inte för att slänga ut surdegar som ligger och pyr i portföljen.
I morgonens EFN Direkt diskuterar vi den nya rapporten som branschorganisationen Swedish Edtech Industry släpper idag.
Äntligen premiär! Katrine Kielos-Marçal presenterar sitt podd-manifest till Claes Måhlén, de pratar om priset för pengar, nämligen räntan, och hur den senaste lågkonjunkturen kan ha varit den mest patetiska någonsin.
Kanske det bästa sättet att beskriva svårigheterna med att hantera räntan.
Morgonrapporten är en daglig uppdatering av det ekonomiska läget från oss på Handelsbanken Macro Research.
Philip berättar om sitt besök på Spiltans stämma och det diskuteras också en hel del om substansrabatter och investmentbolag.
Med blicken i spåkulan spanar Andreas Wallström (prognoschef Swedbank) på makrofronten, Olof Manner (senior advisor, Swedbank) beskriver nuläget på de finansiella marknaderna samt geopolitiken och Martin Guri (Head of Nordic Strategy, Kepler Cheuvreux) ger sin syn på aktiemarknaderna.
Recorded on 14 May 2024 at Studio Puck in Stockholm.
Vi har intervjuat Gullberg & Janssons VD Peter Bäck i samband med Q1'24.
I denna video presenterar Codemills nya VD, Maria Hellström, bolagets nya strategiuppdatering.
Målvaktsbedrägerier ökar i omfattning och metoderna blir alltmer förfinade.
Finansinspektionen har analyserat hur det har gått för dem som har köpt kryptocertifikat de senaste sex åren.
Börslunch borrar ned sig i fyra svenska techbolag där det förekommit en hel del drama, bland annat i form av blankningsattacker, den senaste tiden.
I denna intervju med Jonas Stålhandske, VD för Biofrigas, utforskar vi företagets roll inom förvätskad biogas och dess påverkan på marknaden.
Varmt välkomna till en ny vecka! Den förnyade rekylen som jag väntade mig senare i maj kom inte och istället har S&P 500 och Nasdaq brutit upp till nya ATHs! Helt enligt den längre vyn, men det ultimata köpläget återfanns aldrig för egen del i denna runda.
Spelbolaget Kinda Braves VD Christian Kronegård gästar Ara för att berätta om bolaget inför börsnoteringen, vad målen är för framtiden, och vad en unit innebär när du tecknar aktien.
VD Ola Holmlund besvarar ett antal frågor med anledning av den förestående kapitalanskaffningen i Lipidor.
Idag noteras Spiltan Invest på NGMs huvudlista.
I måndagsmorgonens EFN Direkt gästar ekonomijournalisten Jonas Malmborg för att gå igenom vad som händer i veckan.