
Idag intervjuas Tobbe Rosén om teknisk analys, Louis Landeman, Chef Kreditanalys om obligationsmarknaden mm och 24SevenOffice om listbyte.
Inflationen rasar ner till 1,3 procent.
Inflationen rasar och hamnar på 1,3 procent vilket innebär att den ligger under Riksbankens mål på två procent för första gången på tre år.
Glöm inte att prenumerera på kanalen för att få ta del av fler intressanta bolagsfilmer, intervjuer och presentationer.
Markus Boman är en passionerad surfare men också mannen bakom Surfers Paradise i Varberg, Nordeuropas största surfbutik.
Inflationen i USA i juni landade på 3.
Imorgon fredag 08.00 kommer det svenska inflationssiffror när SCB släpper sin statistik.
I dagens EFN Direkt börjar vi som alltid med att sammanfatta de senaste ekonominyheterna.
Nu sjösätts den största svenska satsningen hittills på nästa generations kärnkraft.
CEO Gunnar Olsson, EVP R&D Nicholas Waters and CFO Viktor Siewertz presents.
Den första juli trädde en lag i kraft i Grekland som förlänger arbetsveckan, medan många andra länder har infört fyradagarsveckor.
I dagens lunchsändning av EFN Direkt inleder vi som vanligt med ett nyhetssvep som sammanfattar de senaste viktiga ekonominyheterna.
Torsdagen den 18 juli klockan 09:00 kommer John Sjölund, CFO för ALM Equity, att sammanfatta det andra kvartalet i en livesänd presentation.
Markus Boman är en passionerad surfare men också mannen bakom Surfers Paradise i Varberg, Nordeuropas största surfbutik.
Sveriges tyngst trafikerade järnväg, Malmbanan, som går mellan Boden och Riksgränsen, drabbades förra veckan av ytterligare en urspårning.
Den 69-årige hjärtkirurgen Masoud Pezeshkian har blivit utsedd till Irans nya president, två månader efter att den förre presidenten Ebrahim Raisi omkom i en helikopterolycka.
Vilka konsekvenser får det franska valresultatet för Frankrikes och Europas ekonomi? Enligt Klas Eklund blir det svårt för Macron att utse en premiärminister som kan hålla ihop en ekonomisk politik.
I dagens lunchsändning av EFN Direkt inleder vi som vanligt med ett nyhetssvep.
I veckans avsnitt gästas vi av Östen Burman, kundansvarig för Avanzas mest handelsintensiva kunder.
Glöm inte att prenumerera på kanalen för att få ta del av fler intressanta bolagsfilmer, intervjuer och presentationer.
Vad skulle egentligen kunna få Joe Biden att sluta kandidera till presidentvalet? Enligt Biden själv är det bara Gud som kan få honom att kliva åt sidan, vilket han sa i en ABC-intervju förra veckan.
Glöm inte att prenumerera på kanalen för att få ta del av fler intressanta bolagsfilmer, intervjuer och presentationer.
Väldigt svårt för den franska vänstern att uppfylla sina vallöften - om de får chansen att regera.
Labour tog en jordskredsseger i det brittiska valet och vänsteralliansen tog hem valet i Frankrike.
EFN:s egna Gabriel Mellqvist är med oss direkt från Wall Street i New York för att kommentera Joe Bidens vara eller icke vara som presidentkandidat och hur turerna kring detta påverkar marknaden.