Affärsvärlden ger köpråd för badrumsbolaget – så stor är potentialen
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Affärsvärlden ger köpråd för badrumsbolaget – så stor är potentialen

Affärsvärlden ger köpråd för badrumsbolaget – så stor är potentialen

Svedbergs Group visar fortsatt tillväxt och förbättrade marginaler under årets tredje kvartal. Trots en svagare marknad lyckas bolaget behålla en stabil finansiell ställning och ser enligt Affärsvärlden potential till ytterligare aktieuppgång på sikt.

  • Svedbergs Ebita-marginal överstiger 15 procent i tredje kvartalet
  • Bolaget har inte gjort några nya förvärv på två år
  • Affärsvärlden ser 28 procents potential i aktien på ett par års sikt

Enligt en analys av Affärsvärlden fortsätter badrumsbolaget Svedbergs att visa god motståndskraft på en utmanande marknad. Bolaget har bibehållit en Ebita-marginal som nu överstiger 15 procent samtidigt som balansräkningen är stabil.

Stabil utveckling och fokus på lönsamhet

Svedbergs, som är verksamma inom design och försäljning av badrumsprodukter, har inte genomfört några nya förvärv på två år. Trots detta fortsätter koncernen att växa organiskt, med fokus på att stärka lönsamheten.

Bolagets strategi bygger på att låta dotterbolagen arbeta självständigt, samtidigt som de drar nytta av koncernens satsningar inom inköp, produktutveckling och digitalisering.

Vi är fortsatt positiva och behåller köprådet på aktien

Affärsvärlden

Svedbergs Group har sin huvudmarknad i norra Europa och arbetar med flera försäljningskanaler. Företaget grundades 1920 och har sitt huvudkontor i Halmstad.

Framtidsutsikter och aktiepotential

Affärsvärlden bedömer att aktien har en uppgångspotential på 28 procent inom ett par år, givet nuvarande utveckling och bolagets finansiella läge.

Analysen pekar på att Svedbergs balansräkning är stark och att bolaget står väl rustat för fortsatt tillväxt, både genom egen utveckling och eventuella framtida förvärv.

Nyhetsbrev