Aktiechefen om slutspurten på börsåret: USA drar med sig Stockholmsbörsen upp
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Aktiechefen om slutspurten på börsåret: USA drar med sig Stockholmsbörsen upp

Aktiechefen om slutspurten på börsåret: USA drar med sig Stockholmsbörsen upp

Stockholmsbörsen har haft en trög utveckling jämfört med USA, men det mönstret bryts i december. Det tror i alla fall Karl Hedberg, aktiechef på Carnegie Private Banking. I en rapport pekar han på positiva signaler från amerikanska inköpschefsindex och fallande räntor som ger hopp om en stark avslutning på året.

  • Fokus skiftar från geopolitiska spänningar till ekonomiska indikatorer.
  • Teleoperatörer lockar investerare med stabila vinster och hög avkastning.
  • Fastighetssektorn pressas av stigande långräntor.

Geopolitiska spänningar och marknadsreaktioner

Den senaste tidens osäkerhet kring USA-valet och Ukraina-kriget har påverkat aktiemarknaden. Det påpekar Karl Hedberg, aktiechef på Carnegie Private Banking i en rapport. Enligt rapporten blev det tydligt för investerare att risken för en upptrappning i Ukraina fanns när USA gav Ukraina tillstånd att använda amerikanska vapen mot ryska mål. Detta ledde till en initial minskning av aktierisk, men marknaden återhämtade sig snabbt tack vare starka ekonomiska indikatorer.

Starka amerikanska inköpschefsindex, fallande räntor och förväntningar om god vinsttillväxt nästa år är positivt för börsen. Karl Hedberg tror att  USA-börserna fortsätter upp i december och att de även drar med sig Stockholmsbörsen.

Teleoperatörernas attraktionskraft

Teleoperatörerna har under året varit en tillflyktsort för investerare, tack vare deras defensiva kvaliteter och stabila vinstutsikter, konstaterar Hedberg vidare. I en osäker ekonomisk miljö har dessa bolag erbjudit en trygg hamn med hög direktavkastning och stabil vinsttillväxt, vilket har gjort dem populära bland investerare som vill minska sin riskexponering.

Fastighetssektorns utmaningar

Efter en stark uppgång sedan oktober förra året har fastighetssektorn mött motvind, med ett tapp på 14 procent under de senaste två månaderna. Stigande långräntor har påverkat sektorn negativt och lett till vinsthemtagningar, vilket har dämpat investerarnas intresse.

Rapporten pekar även på en ökad optimism på marknaden, delvis tack vare den förväntade mjuklandningen för konjunkturen och normaliserade räntor. Detta har bidragit till ett ökat intresse för nya börsnoteringar, där företag med starka framtidsutsikter har goda chanser att attrahera investerare.

Nyhetsbrev