Andersson kritiserar regeringens ekonomiska kurs efter nya prognosen

Ett haveri. Det säger S-ledaren Magdalena Andersson om regeringens ekonomiska politik efter finansministerns presentation av förutsättningarna för nästa mandatperiod.
– Det är sällan man ser sådant här, de senaste fyra åren har regeringen tömt statskassan, säger Andersson på en pressträff i riksdagen och beskriver det som att Moderaterna har blivit överkörda av stödpartiet Sverigedemokraterna och nu har noll trovärdighet i ekonomisk politik.
– Samtidigt ställer man ut vallöften för 200 miljarder, hävdar Andersson.
Hon syftar på de fyra Tidöpartiernas löften och undrar hur de ska betala det.
Finansminister Elisabeth Svantesson (M) angav på pressträffen om de ekonomiska förutsättningarna för nästa mandatperiod, att utrymmet för nya förslag är cirka 50 miljarder uppdelat på fyra år. Hon sade att det var ganska litet.
Enligt Magdalena Andersson kommer en del, eller mycket, att ätas upp av händelser och saker som inte kan förutses. Då blir det inte mycket kvar till nya förslag.
Hon ger inte mycket för Svantessons ord om att det är ett dukat bord som väntar för den som får bilda regering efter valet om drygt två veckor.
– I våras sade hon att pengarna var slut, säger S-ledaren som på pressträffen ger en mörk bild av Sveriges ekonomi, trots en tillväxt som tar fart, låg statsskuld och en möjlig återhämtning.
– Det är avdukat, uppätet.
På frågan om vem väljarna ska tro på – finansministern eller henne – svarar Andersson snabbt:
– Mig. Får jag leda en regering blir det ordning och reda.



