Ministern vill trotsa Tidöavtalet om lönekrav

Regeringens planer på att höja lönekravet för att få arbetstillstånd i Sverige möter intern kritik från arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Han går nu emot Tidöavtalet och vill stoppa planerna.
– Vi är på väg att införa saker som inte är bra för Sverige. Arbetskraftsinvandring är och ska vara en plusaffär för Sverige, säger han till Dagens Nyheter.
Förslaget innebär att den som kommer till Sverige för att arbeta ska ha en inkomst över medianlönen, som i nuläget är 37 100 kronor. Johan Britz anser att detta kan få stora konsekvenser.
– Då blir det väldigt svårt för många företag och offentliga arbetsgivare att anställa personer från andra länder som Sverige behöver, säger han.
SD: Politiskt spel
Lönekravet har redan höjts under mandatperioden, och ligger nu på 29 680 kronor, motsvarande 80 procent av medianlönen.
Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling skriver i en kommentar till TT att frågan just nu diskuteras i samordningen, kansliet där de fyra Tidöpartierna försöker komma överens.
”Min bild är att inget av det som Britz ger uttryck för har hittat sin väg till förhandlingsbordet. Jag har därför svårt att tolka hans utspel som annat än politiskt spel."
I slutet på juli redovisade också Migrationsverket och Arbetsförmedlingen en lista på 152 bristyrken som de föreslår ska undantas från det skärpta lönekravet. Det handlar bland annat om lärare, byggarbetare och vårdpersonal.
Ministerns svar
Migrationsminister Johan Forssell (M) skriver i en kommentar att ett lagförslag förbereds och att han inte förhandlar om innehållet i media.
”Jag vill vara tydlig med att vi moderater alltid kommer värna en politik som är både konkurrenskraftig och säkerställer att alla som arbetar i Sverige har goda arbetsvillkor, men också att fler som redan befinner sig i Sverige tar de lediga jobb som finns”, säger han.
Källa: Niklas Svahn/TT