Bank of America: Köp Volvo-aktien – ser ljusning för lastbilsordrar
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Bank of America: Köp Volvo-aktien – ser ljusning för lastbilsordrar

Bank of America: Köp Volvo-aktien – ser ljusning för lastbilsordrar
Bank of America behåller sitt köpråd. Pressbild Volvo.

Bank of America står fast vid sin köprekommendation för Volvo och ser en gradvis återhämtning för lastbilsordrar under 2026. Detta besked kommer kort efter att Deutsche Bank valt att inta en mer avvaktande hållning till aktien.

Volvo-aktien har hamnat i fokus efter två olika rekommendationer från stora internationella banker. Bank of America behåller sitt köpråd och tror på förbättrade marknadsförutsättningar, medan Deutsche Bank nyligen sänkt sitt råd till behåll.

Stabil europeisk marknad och långsiktig optimism

Enligt Bank of Americas analys är lastbilsmarknaden fortsatt svag i Nordamerika samtidigt som utvecklingen i Europa beskrivs som stabil.

Bankens bedömning bygger på en dialog med Volvos IR-chef. På kort sikt väntas anläggningsmaskinaffären vara utmanande och marginalpressen fortsätta under fjärde kvartalet, vilket ligger i linje med marknadens förväntningar enligt Finwire.

Trots det räknar Bank of America med att orderläget för lastbilar successivt förbättras under de kommande två åren. Riktkursen ligger kvar på 300 kronor, vilket signalerar fortsatt förtroende för Volvos framtida potential.

Deutsche Bank ser större potential hos konkurrenter

Beskedet från den amerikanska storbanken lugnar kanske en del av Volvos aktieägare efter Deutsche Banks mer negativa rapport i veckan.

Deutsche Bank har sänkt sitt råd för Volvo till behåll och justerat riktkursen till 275 kronor, ned från 280 kronor. Banken lyfter fram att aktien stigit kraftigt och nu värderas över sitt historiska genomsnitt.

Vidare bedömer Deutsche Bank att den tyska marknaden får ökad betydelse och pekar på att Traton och Daimler Truck har starkare positioner i Tyskland, där Volvo har en lägre marknadsandel.

För Europa totalt har Volvo en marknadsandel på drygt 29 procent, men en tyskledd återhämtning kan innebära att bolaget tappar andelar i regionen.

Därför föredrar vi Daimler Truck och TRATON, med hänvisning till deras omstruktureringspotential och de förväntade marknadsmedvindarna från Tyskland

Deutsche Bank

Banken spår att marknaden för tunga lastbilar i Europa växer till 300 000 fordon 2026, med särskilt hög aktivitet i Tyskland. I Nordamerika väntas en stabil marknad, även om första kvartalet 2025 kan bli svagt innan lagren minskar och orderingången ökar.

Nyhetsbrev