Bästa investmentbolagen – här är bankens tre favoriter

I ett nyhetsbrev visar nybildade DNB Carnegie optimism inför investmentsektorn. De lyfter också tre klassiska svenska investmentbolag som sina främsta val. Det är tre bolag som är robusta och har potential för vidare tillväxt, enligt banken.
- DNB Carnegie rekommenderar Kinnevik, Latour och Investor.
- Banken framhåller låga substansrabatter som en faktor.
- Fortsatt positiv syn på investmentsektorn.
Den nyligen sammanslagna investmentbanken DNB Carnegie har valt ut Kinnevik, Latour och Investor som sina favoriter bland svenska investmentbolag, rapporterar Finwire/Dagens Industri. Banken har i sitt morgonbrev uttryckt fortsatt optimism för sektorn.
Faktorer bakom bankens rekommendationer
En av de viktigaste faktorerna som DNB Carnegie lyfter fram är de låga substansrabatterna. Banken anser att dessa är motiverade av en konsekvent överavkastning från de utvalda bolagen.
Låga substansrabatter motiveras av konsekvent överavkastning
DNB Carnegie
Fortsatt positiv syn på sektorn
Trots marknadsutmaningar, anser DNB Carnegie att investmentsektorn har en stark position. De tre bolagen har visat sig robusta och bankens analys visar på potentiell fortsatt tillväxt.