Bostadspriser stiger – mer än normalt
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Bostadspriser stiger – mer än normalt

Bostadspriser stiger – mer än normalt

Bostadspriserna steg med 0,3 procent i september, enligt SBAB Boolis bostadsprisindex.Priserna på lägenheter steg 0,7 procent, medan villapriserna gick upp 0,1 procent.

”En mer positiv utveckling i september än normalt", skriver Robert Boije, chefsekonom på SBAB i en kommentar i ett pressmeddelande.

”Vi ligger än så länge kvar med vår prognos om i det närmaste stillastående eller svagt stigande bostadspriser för helåret 2025. Skulle vi få en starkare prisutveckling än väntat även i oktober så kanske vi får tänka om. Men det återstår att se”, tillägger han.

Indexet visar hur prislyftet för lägenheter var särskilt tydligt i norra Sverige, upp 3,1 procent.

Prisutvecklingen i Storstockholm var också positiv, upp 1,1 procent för både lägenheter och villor, enligt SBAB Booli.

I Storgöteborg spretade det, upp 1,0 procent för villor men ned 1,2 procent för lägenheter. I Stormalmö var det tvärtom, upp 0,9 procent för lägenheter men ned 2,1 procent för villor.

Prisindexet bygger på registrerade bostadsförsäljningar hos Booli.

Källa: TT

Nyhetsbrev