Busch: Inga särlösningar för Stegra
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Busch: Inga särlösningar för Stegra

Busch: Inga särlösningar för Stegra

Näringsminister Ebba Busch (KD) känner inte till några samtal på regeringsnivå om statligt stöd till det finansiellt pressade stålbolaget Stegra. Det pågår inga samtal om några särlösningar för Stegra. Det gör det inte, säger hon till TT.

– Vi har ju de villkor vi har för Klimatklivet och Industriklivet. Det här bolaget har ju precis som andra bolag möjlighet att söka dem, enligt de kriterier som finns, säger Ebba Busch.

Höjer varningsfinger

TT tar upp frågan med näringsministern i samband med ett hon besöker riksdagen. Detta sedan Stegras nytillträdda styrelseordförande Shaun Kingsbury i tisdags sagt att det pågår samtal med regeringen om en utbetalning av ett stöd till Stegra på 150 miljoner euro, som EU-kommissionen redan har gett grönt ljus för.

– Det är positiva diskussioner och vi får se hur det går de närmaste veckorna, sade Kingsbury.

Busch höjer samtidigt ett varningens finger för att måla upp en alltför negativ bild av Stegras finansiella utmaningar.

Den finansieringsrunda som pågår – där Stegra själv förklarat att man har spräckt budgeten och behöver 10 miljarder kronor ovanpå redan satsade 70 miljarder för att få klart den nya stålfabriken i Boden – ligger i linje med vad Stegra sade att de skulle göra när näringsministern besökte bolaget i januari i år, enligt Busch.

”Hör olyckskorparna”

Samma sak gäller de stora förändringarna i bolagets ledning.

– Det ligger i linje med det Stegra har sagt att de ska göra. Så jag är rätt förvånad över rubrikerna, säger näringsministern.

– Jag hör olyckskorparna, som nästan hetsar på, tillägger hon.

Det är enligt Busch viktigt att ”vara noggrann med sina ord, så att man inte påverkar marknaden via medier på ett sätt som inte har bäring i verkligheten”. Risken är att man annars ”spekulerar fram en förändrad marknadssituation för ett enskilt bolag”.

– Det tycker jag att man ska vara väldigt försiktig med.

Enligt Shaun Kingsbury pågår det förhandlingar om kapitaltillskott, samtal med långivare om att strukturera om lån. Stegra vill även försöka sälja järnväg och kraftnät till en extern ägare.

– Det kommer dröja en bit in i nästa år innan vi får allt på plats, sade Kingsbury.

Fakta: Stegras finansieringsproblem i korthet

Ståltillverkaren Stegra (tidigare H2 Green Steel) grundades 2020, med målet att med nya fossilfria produktionsmetoder producera vad som kallas “grönt stål”. Planen är just nu att börja producera 2,5 miljoner ton grönt stål per år i en nybyggd fabrik i Boden, med start om drygt ett år – det vill säga kring årsskiftet 2026-2027.

Bolaget har redan dragit in drygt 70 miljarder till sitt projekt – från en lång lista ägare och långivare. Men det räcker inte.

Enligt ett pressmeddelande från den 13 oktober jagar de ytterligare 10 miljarder – bland annat för att täcka investeringar i Luleå hamn och nya järnvägsspår på fabriksområdet i Boden.

Källa: Joakim Goksör/TT

Nyhetsbrev