Chefsekonomen som satte bästa ränteprognosen 2025 – detta tror han om nästa år
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Chefsekonomen som satte bästa ränteprognosen 2025 – detta tror han om nästa år

Chefsekonomen som satte bästa ränteprognosen 2025 – detta tror han om nästa år
Mattias Persson, chefsekonom på Swedbank, låg rätt i sina förutsägelser. Pressbild Zmarta / Riksbanken.

Riksbankens tre räntesänkningar under 2025 visade sig svåra att förutse. Swedbanks Mattias Persson var den enda chefsekonomen som prickade rätt antal sänkningar – nu avslöjar han sin syn på 2026.

I en undersökning från jämförelsetjänsten Zmarta i början av året samlade sju av Sveriges ledande chefsekonomer för att sia om styrräntans utveckling under 2025. När året summeras visar det sig att endast Mattias Persson på Swedbank låg helt rätt i sina förutsägelser, sett till antalet räntesänkningar.

Riksbankens räntebesked överraskade många

Under 2025 har Riksbanken genomfört tre sänkningar, vilket har lett till en styrränta på 1,75 procent. Vid årets sista möte valde banken att behålla räntan oförändrad.

Fyra av de tillfrågade chefsekonomerna trodde på två sänkningar. En bedömde att räntan skulle sänkas fyra gånger och en annan trodde att sänkningarna skulle stanna vid en.

Mattias Persson på Swedbank var ensam om att pricka in tre räntesänkningar. Han lyfter fram att hela teamet bidragit till prognosen.

Det känns otroligt kul och hedrande. Det är verkligen en laginsats av hela teamet i Sverige som gett resultat

Mattias Persson, chefsekonom Swedbank.

Globala konflikter och en utdragen lågkonjunktur har gjort det svårt att förutse ränteutvecklingen. Persson noterar också att de finansiella marknaderna visat sig motståndskraftiga även i osäkra tider.

Stabil ränta väntas under 2026

Inför det kommande året förutser Mattias Persson inga förändringar av styrräntan. Han bedömer att räntan förblir oförändrad vid slutet av 2026.

Persson ser ingen inhemskt driven inflation, varken under nästa år eller 2027. Däremot pekar han på att risker finns och att förändringar i räntan främst styrs av händelser i omvärlden.

Enligt Zmarta blir det alltså ett fortsatt lågt ränteläge, men utvecklingen är beroende av globala faktorer. Marknadens och Riksbankens agerande kommer att vara avgörande för hushållens ekonomi framöver.

Nyhetsbrev