Nyhet

Clas Ohlson rapporterar kraftig försäljningsökning – högsta siffran på länge

Clas Ohlson rapporterar kraftig försäljningsökning – högsta siffran på länge
Försäljningslyft för Clas Ohlson i juni. Bild: Jessica Gow/TT

Clas Ohlsons försäljning ökade till 1,1 miljarder kronor i juni i år. Det är en ökning med 20 procent jämfört med samma månad i fjol, skriver prylkedjan i ett pressmeddelande.

”Sommaren har startat bra på samtliga hemmamarknader med en sammanlagd organisk försäljningsökning om 14 procent jämfört med föregående år. Tillväxten kommer från både bassortimentet och säsongssortimentet, där efterfrågan på väderrelaterade produkter som fläktar och luftkonditionering startade redan i juni jämfört med juli under föregående år”, säger vd Kristofer Tonström i en kommentar i pressmeddelandet.

”En annan bidragande faktor till försäljningsökningen var den positiva kalendereffekten från fler handelsdagar i våra norska butiker jämfört med juni 2025”, tillägger han.