Nyhet

E-handelsbolaget dyker efter rapport – Affärsvärlden höjer till köp

E-handelsbolaget dyker efter rapport – Affärsvärlden höjer till köp
Revolution Race får köpstämpel av Affärsvärlden trots en rapport som straffas av marknaden. Bild: Montage Stockfoto.

Revolution Race-aktien föll tvåsiffrigt initialt efter en delårsrapport där marknaden straffade bolaget för inbromsad organisk tillväxt. Mitt i turbulensen väljer Affärsvärlden ändå att höja rekommendationen till köp.

På tisdagseftermiddagen hade kursraset dämpats något och aktien noterades ned drygt 7 procent. Fortfarande ett kännbart tapp, men den initiala paniken hade delvis lagt sig.

Förvärvet av ICIW skapar både hopp och oro

Nyligen förvärvade Revolution Race sportklädesvarumärket Icaniwill, känt som ICIW. Varumärket uppges ha ett betydligt bättre tillväxtmomentum än moderbolaget, men förvärvet bär också på risker som marknaden ännu prissätter in.

En del av kursraset bör dessutom ses i ljuset av att aktien gått starkt både efter förvärvsbeskedet och inför rapporten. Det minskar inte oron, men nyanserar bilden.

Affärsvärlden ser köptillfälle vid 10 gånger rörelsevinsten

Osäkerheten har ökat i takt med den svagare tillväxten, konstaterar Finwire. Aktien handlas nu till runt 10 gånger rörelsevinsten på innevarande år, en nivå som Affärsvärlden bedömer som rätt attraktiv.

Investerare som inte räds utmaningen med att tillväxten bromsat in och riskerna kopplade till ICIW-förvärvet kan överväga en post. På ett års sikt tror vi oddsen är goda att aktien står högre. Vi höjer rådet till köp.

Affärsvärlden

För den investerare som klarar av osäkerheten pekar Affärsvärlden på ett läge där värderingen kompenserar för riskerna.