Finanssajten pekar ut tre aktier att äga länge – men det finns ett villkor

Finanssajten pekar ut tre aktier att äga länge – men det finns ett villkor
Morningstar lyfter tre aktier för byrålådan. Bild: Montage Stockfoto.

ExxonMobil, Johnson & Johnson och JPMorgan Chase lyfts fram av Morningstar som tre av de bästa värdeaktierna att äga på lång sikt. Analytikerna sätter dock ett tydligt villkor: aktierna är bara intressanta när de går att köpa under sitt uppskattade verkliga värde.

Urvalet kommer från Morningstar, där USA-chefsstrategen Dave Sekera varje vecka lyfter fram aktier i podden The Morning Filter. Alla tre bolagen har funnits bland hans tidigare val.

Gemensamt för dem är det analyshuset kallar en ekonomisk vallgrav. Med det menas fördelar som kan hålla konkurrenterna borta i minst tio år.

Bra bolag är inte samma sak som billiga aktier

Listan säger ingenting om att aktierna är rabatterade i dag. Tvärtom är beskedet att man bör vänta tills kursen ligger under analyshusets uppskattning av verkligt värde.

Verkligt värde är Morningstars egen beräkning av vad aktien är värd. Beräkningen bygger på hur mycket pengar bolaget väntas dra in i framtiden.

Utöver värderingen föredrar Sekera bolag med stabila kassaflöden som delar ut pengar till ägarna. Alla tre uppfyller det, men på olika sätt.

Exxon ökar investeringarna när branschen håller igen

ExxonMobil har en smal vallgrav, den lägre av Morningstars två godkända nivåer. Analyshuset ser ändå oljejätten som den starkaste av de integrerade bolagen, alltså de som tjänar pengar i hela värdekedjan från källan till pumpen.

Medan konkurrenterna i stort drar ned på investeringarna går Exxon åt andra hållet. Målet är att lyfta resultatet med 25 miljarder dollar fram till 2030.

Morningstar räknar med att utdelningen fortsätter att växa. Vid höga oljepriser väntas ändå en större del av överskottet gå till återköp av egna aktier.

J&J har en av vårdsektorns bredaste vallgravar

Johnson & Johnson är ledande både inom medicinteknik och på flera läkemedelsmarknader. Morningstar räknar bolaget till de bäst skyddade i hela sjukvårdssektorn.

Inom läkemedel kommer skyddet från patent och andra immateriella rättigheter. Inom medicinteknik tillkommer omställningskostnader, alltså att det kostar kunderna tid och pengar att byta leverantör.

Analyshuset räknar med att försäljningen växer med i snitt 6,4 procent per år och vinsten med 7,5 procent per år fram till 2030. Utdelningen väntas fortsätta att höjas.

JPMorgan ger hellre tillbaka pengar via återköp

JPMorgan Chase är störst på en rad områden, från avgifter och handelsintäkter i investmentbanken till inlåning, betalningar och kreditkort i USA. Morningstar ger banken en bred vallgrav.

Fördelarna vilar på tre ben: investmentbankens rykte, kostnadsfördelar i både konsument- och företagsbanken samt omställningskostnader i alla tre affärsområden. Eftersom bankresultat svänger mer ger JPMorgan hellre tillbaka kapital genom återköp än genom utdelningar.

Tre bolag i korthet

BolagBranschVallgravSå får ägarna del av vinsten
ExxonMobilOlja och gasSmalVäxande utdelning, mer återköp vid höga oljepriser
Johnson & JohnsonHälsa och sjukvårdBredFortsatta utdelningshöjningar
JPMorgan ChaseBank och finansBredFrämst återköp av egna aktier

Källa: Morningstar.

Den siffra som avgör om villkoret är uppfyllt är alltså relationen mellan kurs och verkligt värde. Morningstar redovisar den som pris/verkligt värde, där ett tal under 1 betyder att aktien handlas med rabatt.


Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…