Fler motgångar för Northvolt – lånelöfte på miljarder dras tillbaka
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Fler motgångar för Northvolt – lånelöfte på miljarder dras tillbaka

Fler motgångar för Northvolt –  lånelöfte på miljarder dras tillbaka

Svenska batteritillverkaren Northvolt har stött på problem med finansieringen av sin fabrik i Skellefteå. Enligt Dagens Industri har långivarna sagt upp ett lånelöfte om 50 miljarder kronor. Detta är en betydande motgång för företaget, som nu måste hitta nya vägar för att säkra projektfinansiering.

  • Lånelöfte om 50 miljarder kronor uppsagt av långivarna.
  • Finansieringen skulle stödja utvecklingen av batterifabriken i Skellefteå.
  • Northvolt har haft svårt att uppfylla låneavtalets villkor.

Bakgrund och finansieringsproblem

Långivarna har valt att dra tillbaka sitt lånelöfte till Northvolt, vilket ursprungligen aviserades tidigare i år för att stödja utvecklingen av företagets batterifabrik i Skellefteå. Enligt Dagens Industri var det ett tjugotal banker, delvis garanterade av Riksgälden, som stod bakom detta omfattande lån.

Krav och återkoppling

Northvolt har haft svårigheter att uppfylla de villkor som ställts i avtalet, vilket har lett till att företaget inte fått tillgång till de utlovade medlen. Crédit Agricole, som representerar långivarna, har formellt meddelat Northvolt om uppsägningen via brev. Detta innebär att Northvolt nu måste överväga alternativa finansieringslösningar för att fortsätta sina projekt.

Northvolts verksamhet och framtid

Northvolt, grundat 2015 av Peter Carlsson under namnet SGF Energy, är en nyckelaktör inom den svenska batteriindustrin. Företaget driver en fabrik i Skellefteå för produktion av litiumjonbatterier och en anläggning i Västerås för utveckling och testning. Trots denna bakslag kommer Northvolt att behöva navigera genom dessa utmaningar för att säkra sin position på marknaden.

Vi på Börskollen följer noga utvecklingen kring Northvolt och deras framtida finansieringsstrategier. Det återstår att se hur företaget kommer att övervinna dessa hinder och fortsätta på sin tillväxtresa.

Nyhetsbrev