Fondsparandet ökade kraftigt i oktober – total förmögenhet på rekordnivå
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Fondsparandet ökade kraftigt i oktober – total förmögenhet på rekordnivå

Fondsparandet ökade kraftigt i oktober – total förmögenhet på rekordnivå

Svenska fondsparare placerade stora summor under oktober, vilket resulterade i en historiskt hög total fondförmögenhet. Trots marknadens svängningar ökade särskilt intresset för aktiefonder och långa räntefonder.

  • Totalt 17,2 miljarder kronor i nytt fondsparande under oktober
  • Fondförmögenheten i Sverige nådde rekordnivån 8 837 miljarder kronor
  • Aktiefonder och långa räntefonder attraherade mest kapital

Enligt Fondbolagens förening ökade det totala nysparandet i svenska fonder till 17,2 miljarder kronor under oktober. Den samlade fondförmögenheten steg samtidigt till 8 837 miljarder kronor, vilket är den högsta nivå som uppmätts i Sverige.

Trots börsturbulensen i våras nådde den svenska fondförmögenheten en ny rekordnivå nu i oktober på över 8 800 miljarder. Detta visar på vikten av att fortsätta sitt långsiktiga sparande även när det skakar på börsen. Det är bra att se över risken i sitt fondsparande både när det går upp och ner för då är det enklare att hålla sig till sin långsiktiga strategi också i tider av oro. Rebecca Jansson, fondekonom på Fondbolagens förening.

Stora nettoinsättningar i aktie- och räntefonder

Aktiefonder stod för det största nettoinflödet med 7,6 miljarder kronor under månaden. Långa räntefonder lockade 4,9 miljarder, medan korta räntefonder och blandfonder redovisade nettoinflöden på 2,3 respektive 1,1 miljarder kronor.

I premiepensionssystemet gjordes dock nettouttag på 3,5 miljarder kronor i form av pensionsutbetalningar. Om dessa exkluderas var det faktiska nysparandet i fonder 20,7 miljarder kronor i oktober.

Fortsatt starkt nysparande under året

Hittills i år har svenskarna placerat 137,5 miljarder kronor i fonder. Av detta har 70,4 miljarder gått till aktiefonder och 59,9 miljarder till långa räntefonder.

Globalfonder och Europafonder har tillsammans haft nettoinsättningar på över 166 miljarder kronor, medan Nordamerikafonder och branschfonder uppvisar nettouttag.

Vid oktober månads slut utgjorde aktiefonder 68 procent av den svenska fondförmögenheten, motsvarande 6 026 miljarder kronor.

Nyhetsbrev