Från premier till rabatter – är festen över för investmentbolagen?
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Från premier till rabatter – är festen över för investmentbolagen?

Från premier till rabatter – är festen över för investmentbolagen?

Utvecklingen för svenska investmentbolag har förändrats markant det senaste året. Efter flera år av uppgång och höga värderingar har flera bolag halkat efter börsindex – och förvaltare talar nu om en bubbla som håller på att spricka.

  • Substanspremier har ersatts av rabatter i flera stora investmentbolag.
  • Fonder med fokus på investmentbolag har påverkats av förändrade marknadsförutsättningar.
  • Långsiktighet och kapitalallokering lyfts fortsatt fram som viktiga styrkor.

Utvecklingen för de svenska investmentbolagen uppmärksammas i en artikel hos EFN. Flera bolag har gått från att handlas till substanspremier till att nu noteras med rabatt, och fonder med inriktning mot sektorn har påverkats av det nya läget.

Flera investmentbolag underpresterar jämfört med index

Investor, ett av Sveriges mest välkända investmentbolag och svenskarnas mest ägda aktie, har i år tappat 0,8 procent inklusive utdelning. Under samma period har börsindexet SIXRX stigit med 4 procent.

Utvecklingen gäller fler bolag i sektorn. Creades  har gått från en premie på över 5 procent till nära 10 procents rabatt. Latour, som under pandemin värderades till över 80 procents premie, handlas nu till omkring 5 procent. Och Bure, som historiskt nästan alltid noterats till premie, handlas numera med rabatt.

Bakgrund och förklaringar till förändringen

Investmentbolagen skapades en gång som långsiktiga ägare till industriföretag. Under åren 2012 till 2022 minskade rabatten för sektorn som helhet från cirka 30 procent till en premie på 7–8 procent.

Den utvecklingen drevs bland annat av stora inflöden till investmentbolagsfonder och låga räntor. Pontus Dackmo, förvaltare och grundare av Protean Funds, ser utvecklingen som en bubbla som nu spricker.

När någonting funkar vrider man upp volymknappen till 11, säger Dackmo.

Pontus Dackmo, förvaltare Protean Funds till EFN.

Spiltan Aktiefond Investmentbolag, med över 50 miljarder kronor i förvaltat kapital, har haft en avkastning på över 700 procent sedan starten 2011. Trots detta har fonden det senaste året presterat cirka 6 procentenheter sämre än sitt jämförelseindex.

Förvaltaren Jörgen Wärmlöv säger till EFN att långsiktighet och kapitalallokering är avgörande för framgången inom investmentbolag. Han menar att skillnader mot index under enskilda år inte bör överskattas.

Fondernas strategi och framtidsutsikter

I takt med att investmentbolagsfonder vuxit har de behövt bredda sina portföljer. Det innebär att fonder som tidigare bara investerade i investmentbolag nu även äger industribolag och banker.

Både Dackmo och Wärmlöv pekar på vikten av att arbeta med målvikt och diversifiering för att hantera förändrade marknadsförhållanden.

Sammanfattningsvis har sektorn gått från höga förväntningar och premieprissättning till en mer avvaktande marknadssyn. Långsiktigt ägande och aktiv kapitalallokering bedöms fortsatt vara centrala framgångsfaktorer för investmentbolagen.

Nyhetsbrev