Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Fritidshuspriser pressas nedåt – varannan stuga säljs billigare än väntat

Fritidshuspriser pressas nedåt – varannan stuga säljs billigare än väntat
Många fritidshus säljs under utgångspris. Bild: Martina Holmberg/TT

Det senaste året har närmare hälften av alla fritidshus sålts under utgångspriset, visar statistik från bostadssajten Hemnet.

Trenden är samma i hela landet, även om det skiljer sig något mellan olika delar.

Statistiken, som gäller försäljningar mellan den 1 februari i fjol och 31 januari i år, visar att 51 procent av fritidshusen gick under utgångspris i exempelvis Stockholm och Västerbotten medan det i Östergötland rör sig om 37 procent.

”Samtidigt ska man ha med sig att utgångspriserna i dag ofta sätts på relativt höga nivåer, så man ska inte utgå från att det är ett fynd bara för att slutpriset hamnar under utgångspris”, säger Erik Holmberg, marknadsanalytiker på Hemnet, i ett pressmeddelande.

Priset på fritidshus varierar också stort beroende på var i landet du befinner dig. I Norrbotten och Örebro län kostar ett fritidshus i snitt drygt 1 miljon medan det i Stockholm rör sig om 3,1 miljoner.

Nyhetsbrev