Fyra experter avslöjar: Så skulle de investera 5 000 kronor i dag

Fyra erfarna investerare delar med sig av sina bästa tips för att starta ett långsiktigt sparande på börsen. Experten förklarar vilka misstag som är vanliga bland nybörjare och hur du kan sprida riskerna på smartast sätt. Råden visar på olika synsätt kring aktier och fonder – och vikten av att tänka långsiktigt.
- Experterna rekommenderar riskspridning och långsiktighet vid aktieinvesteringar.
- Undvik att investera hela summan på en gång för att minska risken.
- Investmentbolag och breda fonder anses vara bra alternativ för nybörjare.
Artikeln bygger på en genomgång av Expressen, där fyra profiler inom sparande och investeringar ger sina synpunkter på hur 5 000 kronor bäst placeras på börsen.
Bygg en trygg buffert innan du investerar
Mathilda Vernersson, tidigare privatrådgivare och sparprofil, betonar vikten av att först ha en buffert för oförutsedda utgifter. Hon menar att pengarna som investeras på börsen inte bör vara sådana man behöver inom kort tid.
Hon anser att en vanlig nybörjarmiss är att investera hela summan direkt, vilket ökar risken. I stället rekommenderar hon att fördela investeringen över flera månader för att jämna ut risken.
Olika synsätt på aktier och fonder
Arne "Kavastu" Talving, privatinvesterare, föreslår att köpa aktier i investmentbolaget Investor och att återinvestera utdelningar. Han avråder från fonder på grund av de avgifter som kan påverka avkastningen över tid.
Jag höll på med aktier i 20 år utan framgång. Sen gjorde jag en enorm research av marknaden och även av mig själv. Tittade på vad jag hade gjort för någonting.
Arne "Kavastu" Talving, privatinvesterare och börsprofil.
Joakim Bornold, grundare av sparplattformen Levler, framhåller fördelen med att börja i fonder, särskilt breda alternativ som Sverigefonder eller globala fonder. Han påpekar att det är vanligt att nybörjare lockas av aktier eller fonder som nyligen gått bäst, vilket sällan är hållbart på lång sikt.
Per H Börjesson, vd för Spiltan Invest, rekommenderar en placering i flera investmentbolag för att uppnå riskspridning. Om man placerar 1 000 kronor i fem olika investmentbolag får man indirekt ägande i betydligt fler företag, vilket minskar risken.
Börjesson betonar vikten av att köpa och behålla aktier på lång sikt, snarare än att försöka tajma marknaden. Han berättar att en av hans egna tidiga aktieaffärer gav en liten vinst kortsiktigt, men skulle ha gett flera miljoner om aktierna behållits i 50 år.
Samtliga experter är överens om att riskspridning, långsiktighet och regelbundet sparande är avgörande faktorer för ett stabilt sparande på börsen.
Läs mer: Ny till aktier och fonder? Kika in våra större kom igång guider om sparande i fonder och börja köpa aktier.