Göteborgsföretag hoppas lyfta med nytt frihandelsavtal mellan EU och Indien

Frihandelsavtalet mellan Indien och EU omfattar flera miljarder människor och två av världens största ekonomier. Bland dem som kan gynnas finns Göteborgsbolaget Berg Propulsion, tillverkare av båtpropellrar, med blicken mot den indiska marknaden.
Från såväl indiskt som EU-håll hyllas handelsavtalet som innebär sänkta tullar på såväl konsument- som industrivaror.
Rent praktiskt innebär det bland annat från EU:s sida att tullarna sänks till noll på bland annat marina produkter medan Indien gör omfattande tullsänkningar på industrivaror.
Det är också här Berg Propulsion kan komma att påverkas. Philip Chaabane, försäljnings- och marknadschef, var nyligen på plats i Mumbai i Indien.
– Sedan några år tillbaka väljer europeiska redare att bygga på indiska fartygsvarv. Det är också en väldigt tydlig markering från den indiska regeringen att satsa enorma pengar på att inte bara bygga ut hamnarna utan även kapaciteten att bygga fartyg, säger han till TT.
En viktig del
Berg Propulsion på Hönö utanför Göteborg har mer än 100 år på nacken. Numera tillverkas bland annat fartygspropellrar som kan mäta mellan tre och åtta meter i diameter. Försäljningen är global och just Indien är redan en viktig del.
– Vi är redan exponerade mot Indien på ett ganska tydligt sätt och i ett flertal projekt. Jag kan inte uttala mig i detalj, men allt som främjar handel med Indien tror vi är positivt eftersom landet står inför en intressant tillväxtresa, säger han om handelsavtalet.
Växande medelklass
Philip Chaabane påpekar att Indiens resa med en allt snabbare växande medelklass kommer att driva landets handel.
– Handel går traditionellt sett via sjöfarten och är man en stor importör och/eller exportör finns det fördelar med att ha en stark marinindustri där man kan ha inhemska redare som äger fartygen, helst byggda i sitt eget land.



