Här är Sveriges “sämsta bilförare” – enligt svenskarna

Varannan svensk är övertygad om att BMW-förare slarvar med att använda blinkers. Hela 56 procent anser att de överhuvudtaget beter sig sämst i trafiken. En ny undersökning visar vilka bilförare som har sämst rykte i trafiken.
Fördomarna om svenska bilförare sitter djupt rotade, och en ny undersökning från Kantar Sifo på uppdrag av Circle K visar hur svenskar uppfattar olika bilister i trafiken.
BMW kör hem förstapriset i varje kategori
56 procent av de tillfrågade pekar ut BMW-förarna som trafikens värstingar, och 40 procent anser att BMW-ägare skryter mest om sina bilar. Audi (29 procent) och Tesla (20 procent) pekas också ut som förare som beter sig sämst i trafiken, men hamnar långt bakom BMW i negativa omdömen.
Topplistan över bilmärken vars ägare anses skryta mest ser ut så här:
- BMW
- Tesla
- Porsche
- Mercedes-Benz
- Audi
Källa: Cirkle K
Våra körvanor engagerar och väcker verkligen känslor på riktigt. Undersökningen bekräftar ju detta och att fördomarna om vem som kör vad sitter djupt rotat hos de svenska bilisterna.
Erika Albansson Söderlund, kommunikationschef på Circle K
Undersökningen visar också ett samband i hur olika bilägare uppfattas: Porsche-, Mercedes- och BMW-ägare anses ha de blankaste plåtarna. I andra änden återfinns Opel-, Ford- och Citroën-förare, som sällan skryter men enligt bilden oftare kör runt i smutsigare bilar.
Stockholmarna pekas ut – elbilsförare mest övertygade
Geografiskt ges också en tydlig bild: 40 procent av de tillfrågade pekar ut stockholmarna som de som beter sig sämst på vägarna, före skåningar och invånare i Västra Götaland.
En annan grupp sticker ut på sitt eget sätt. Hela 53 procent av svenska bilister anser att elbilsförare är mest övertygade om att deras drivmedelsval är det absolut bästa, särskilt i storstadsregionerna.
Undersökningen handlar om attityder och fördomar i trafiken, inte faktiska körbeteenden, och är genomförd av Kantar Sifo på uppdrag av Circle K.
Bilägare som beter sig sämst på vägarna (bilmärken):
- BMW
- Audi
- Tesla
- Mercedes-Benz
- Porsche
Bilägare som beter sig sämst på vägarna (län):
- Stockholms län
- Skåne län
- Västra Götalands län
- Uppsala län
- Örebros län



