Investera i Lumitos nästa kommersiella fas – lovande resultat i nytt pilotprojekt

Medicinteknikbolaget Lumito genomför en företrädesemission av units om cirka 30,0 MSEK. Kapitalet ska användas till att expandera samarbetena med kontraktsforskningsbolag, initiera projekt med läkemedelsbolag, stärka den vetenskapliga evidensen och delåterbetala ett befintligt lån.
Emissionen genomförs när Lumito befinner sig i en tidig kommersiell fas. Plattformen SCIZYS är kommersiellt tillgänglig för forskningsanvändning och bolaget arbetar nu med att omvandla pilotprojekt, kunddialoger och partnerskap till kommersiella avtal. Den senaste utvecklingen är ett pilotprojekt med Navinci Diagnostics, där de inledande resultaten enligt bolagen har varit mycket lovande och visat hög bildkvalitet.
Lumito är ett Lundabaserat medicinteknikbolag med fokus på digital avbildning och analys av vävnadsprover. Tekniken har sitt ursprung i forskning vid Lunds universitet och bygger på uppkonverterande nanopartiklar som används för att lokalisera och mäta proteinbiomarkörer i vävnad.
Erbjudandet består av skannern SCIZYS S1, reagenskitet SCIZYS Erbium och en skanningstjänst. Kunder kan köpa eller hyra skannern, använda reagenskitet i egna analyser eller skicka prover till Lumito för skanning. Affärsmodellen kombinerar instrumentförsäljning med återkommande intäkter från reagenskit och tjänster.
Bolaget är tom. 23 juli aktuella med en företrädesemission som du kan delta i.
Första order och CRO-fakturering på plats
SCIZYS lanserades under Q3'24 och är CE-märkt för forskningsanvändning, så kallad Research Use Only. Sedan lanseringen har Lumito fått sina första kommersiella order, etablerat partnerskap med kontraktsforskningsbolag och genomfört sin första fakturering till ett sådant bolag.
Kontraktsforskningsbolag, ofta kallade CRO-bolag, utför forsknings- och analystjänster åt bland annat läkemedelsföretag. Genom att inkludera SCIZYS i sina erbjudanden kan de ge Lumito tillgång till fler potentiella slutkunder utan att bolaget behöver bygga upp hela försäljningsorganisationen på egen hand.
Lumito har även etablerat tillverkningsavtal och ett kvalitetsledningssystem för produktionen av skannern och reagenskitet. Bolaget har dock ännu inte byggt upp stabila återkommande intäkter. Fokus under de kommande 12–18 månaderna är att omvandla pågående pilot- och kundprojekt till kommersiella avtal.
Pilotprojekt med Navinci visar hög bildkvalitet
Den 9 juli meddelade Lumito att bolaget har inlett ett pilotprojekt med det svenska bioteknikföretaget Navinci Diagnostics. Projektet kombinerar Lumitos avbildningsplattform med Navincis teknik för att upptäcka och mäta proteiner och proteininteraktioner direkt i vävnadsprover.
I det första testet kombinerades Lumitos SCIZYS Erbium-kit med Navincis Naveni-teknik. Proverna skickades därefter till Lumito och skannades med SCIZYS. Resultaten utvärderades gemensamt och bedömdes av bolagen som mycket lovande, med hög bildkvalitet.
Projektet befinner sig fortfarande i ett tidigt skede och något kommersiellt avtal har inte kommunicerats. Arbetet fortsätter med planeringen av nästa steg. Bolagen avser att informera marknaden när ytterligare resultat eller kommersiellt relevanta milstolpar har uppnåtts.
Kapitalet ska skala upp kommersialiseringen
Företrädesemissionen kan tillföra Lumito cirka 30,0 MSEK före emissionskostnader. Kostnaderna beräknas uppgå till högst 4,1 MSEK, vilket ger en nettolikvid om cirka 25,9 MSEK vid full teckning.
Likviden ska användas till att expandera CRO-samarbetena, initiera samarbeten med läkemedelsbolag och generera vetenskaplig evidens genom pilotstudier, forskarsamarbeten och strategiska partnerskap. En del ska även gå till delåterbetalning av ett befintligt lån.
Emissionen omfattas till 50,0 % av teckningsförbindelser och garantiåtaganden. Styrelse, ledning och befintliga aktieägare har lämnat teckningsförbindelser om 0,44 MSEK, motsvarande 1,5 %. Mangold Fondkommission har lämnat ett garantiåtagande om 14,56 MSEK, motsvarande 48,5 %. Åtagandena är inte säkerställda genom bankgaranti, spärrmedel eller pantsättning.
Teckningskursen är 68,31 SEK per unit. Varje unit innehåller 33 nya aktier och 33 vederlagsfria teckningsoptioner av serie TO10, vilket motsvarar 2,07 SEK per aktie.
Varje TO10 ger rätt att teckna en ny aktie till 2,07 SEK under perioden 4–18 januari 2027. Vid fullt nyttjande kan teckningsoptionerna tillföra Lumito ytterligare cirka 30 MSEK före emissionskostnader.
Aktieägare som inte deltar i företrädesemissionen får en utspädning om cirka 80,5 %. Uniträtterna kan säljas under handelsperioden för att kompensera för en del av den ekonomiska utspädningseffekten.
Erbjudandet i sammandrag
| Emissionsbelopp: | Cirka 30,0 MSEK |
| Teckningskurs: | 68,31 SEK per unit, motsvarande 2,07 SEK per aktie |
| Teckningsperiod: | 13–27 juli 2026 |
| Handel med uniträtter: | 13–22 juli 2026 |
| Innehåll per unit: | 33 aktier och 33 teckningsoptioner av serie TO10 |
| Teckningsförbindelser och garantiåtaganden: | 15,0 MSEK, motsvarande 50,0 % |
Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

