Kjell & Company öppnar ny butik – hos Ikea

En ny samarbetssatsning väntar på den svenska detaljhandelsmarknaden. Under hösten etablerar Kjell & Company en mindre butiksyta direkt hos Ikea i Kalmar. Syftet är att möta kundernas efterfrågan på smarta tekniklösningar för hemmet.
- Kjell & Company öppnar en butik på 70 kvadratmeter hos Ikea i Kalmar.
- Butiken fokuserar på teknik som förenklar vardagen i hemmet.
- Samarbetet syftar till att kombinera heminredning och smart teknik.
Kjell & Companys nya butik i Ikea Kalmar kommer att vara mindre än bolagets traditionella butiker, med en yta på 70 kvadratmeter jämfört med de vanliga 200 kvadratmeterna. Butiken placeras vid bistron och mittemot utgångskassorna för att nå ett stort kundflöde. Det rapporterar Finwire.
Fokus på anpassade tekniklösningar
Det nya butikskonceptet är utformat för att möta Ikeas miljö och erbjuda teknik som är enkel att förstå och använda. Exempel på produkter är stabila Wi-Fi-lösningar, smarta övervakningskameror, digitala dörrlås och robotdammsugare.
Målet är att dessa teknikprodukter ska komplettera Ikeas utbud och hjälpa kunderna att skapa ett smartare hem.
Tillsammans kan vi erbjuda kunderna ännu bättre möjligheter att skapa hem som både är snygga och smarta – där tekniken gör vardagen enklare och roligare
Sandra Gadd, vd för Kjell & Company (Finwire)
Kjell & Companys roll på marknaden
Kjell & Company är en hemelektronikkedja med fokus på produkter som datorer, el- och verktygsutrustning, nätverksprodukter samt ljud- och bildutrustning.
Företaget har en stark närvaro i Norden och riktar sig främst till privatpersoner. Utöver fysiska butiker driver de även försäljning online. Kjell Group grundades 1988 och har sitt huvudkontor i Malmö.
Samarbetet med Ikea i Kalmar är ett led i bolagets strategi att erbjuda teknikprodukter direkt där kunderna redan gör sina inköp för hemmet. Om försöket faller väl ut kan det komma att utvärderas för fler liknande satsningar.