Klarna lanserar nytt betalkort i USA
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter

Börskollen

För dig med koll på börsen

Nyhet

Klarna lanserar nytt betalkort i USA

Klarna lanserar nytt betalkort i USA

Betaljätten Klarna testar att ge ut ett betalkort på den amerikanska marknaden, med koppling till Visa. Enligt företaget står fem miljoner kunder i USA på kö för att få kortet, rapporterar nyhetsbyrån Bloomberg.

Med det nya betalkortet får kunderna tillgång till direktöverföringar och insättningstjänster samt Klarnas köp-nu-betala-sen-alternativ vid inköp.

Klarna har ingen banklicens i USA, men samarbetar med partern Web Bank, med säte i Salt Lake City i delstaten Utah.

Klarna har tidigare lanserat banktjänster baserat på digitala plånböcker i stora delar av Europa och i USA.

Det finns sedan tidigare även ett Klarna kort för handel på kredit, men nu breddas tjänsteutbudet.

Klarna har ansökt om börsnotering i USA, men introduktionen har pausats under våren sedan Trumpregeringens tullchock skakat om marknaden och påverkat suget efter nya aktier.

Den Stockholmsbaserade fintech-koncernen Klarna, med medgrundaren och vd:n Sebastian Siemiatkowski, har även inlett samarbete när det gäller betalningar med den amerikanska detajhandelsbjässen Walmart och auktionssajten Ebay i USA.

En delårsrapport i maj visade att bolaget i april nådde upp till 100 miljoner aktiva konsumenter globalt.

Källa: TT

Nyhetsbrev