Limes vd om Tyskland: ”Större än alla våra andra marknader tillsammans”

Limes vd om Tyskland: ”Större än alla våra andra marknader tillsammans”
"Kommer företag att vilja ha nöjda kunder även om tre år? Det tror jag verkligen. Kommer vi att kunna hjälpa dem med det? Det är jag säker på". I en intervju med Börskollen berättar han om konkurrensen, tillväxtplanerna och AI. Bildmontage: Börskollen.

Lime Technologies ser stora tillväxtmöjligheter i Tyskland och breddar satsningen till fastighetsbolag. Samtidigt ser vd Tommas Davoust AI som en möjlighet att effektivisera både kundernas processer och den egna verksamheten. I en intervju med Börskollen berättar han om konkurrensen, tillväxtplanerna och AI.

Lime Technologies kombinerar mjukvara för försäljning och kundvård med egen expertis, införande och support. Under tredje kvartalet ökade de årligt återkommande intäkterna, ARR, med 9 procent i fasta valutor.

Enligt vd Tommas Davoust märks ett ökat intresse för europeiska leverantörer i kunddialoger och upphandlingar. För att öka tillväxten pekar han ut de mindre affärsområdena, AI-erbjudanden och kompletterande förvärv.

Här svarar Davoust på Börskollens frågor om utvecklingen och ambitionerna framåt.

För de läsare som inte känner till Lime Technologies, kan du kort beskriva vad ni gör och vilket värde ni skapar för era kunder? 

Vi hjälper företag och organisationer att bli riktigt, riktigt bra på sälj och kundvård, så att de i sin tur kan ge sina kunder en upplevelse som överträffar förväntningarna. Det gör vi genom att kombinera mjukvara med expertis, inte minst inom utvalda branscher. 

Ni lyfter ett ökat intresse för europeiska mjukvaruleverantörer. I vilken utsträckning märks det redan i konkreta affärer, och vilka andra skäl finns till att kunder väljer Lime framför era konkurrenter?  

På alla våra marknader märker vi det tydligt i kunddialoger och upphandlingar inom offentlig sektor. Tyskland och Nederländerna sticker ut som marknader där datasuveränitet börjar bli något av ett krav, och ämnet diskuteras även med många privata bolag.

De stora globala aktörerna vi möter, som Microsoft, Salesforce och HubSpot, är amerikanska och arbetar med partnermodeller. Vi är en helhetsleverantör som äger hela värdekedjan, från utveckling och försäljning till införande och support. Det gör att vi blir en långsiktig partner som håller kunden i handen hela vägen - och tar ansvar för resultatet. 

Miljonfrågan - hur bedömer ni att utvecklingen inom AI kommer att påverka Lime de kommande åren? Vilka möjligheter och utmaningar ser ni? 

Med tanke på hur snabbt utvecklingen går är det omöjligt att veta vart AI kommer att ta oss, men klart är att den nya teknologin löser en av våra absolut största utmaningar.

Ett CRM är bara så bra som den data som finns i systemet, och att få medarbetare att logga samtal, korrespondens och dokument manuellt är svårt. Med transkriberingsverktyg och andra smarta AI-funktioner kan det ske automatiskt. Då blir CRM:et en guldgruva som, tillsammans med AI, kan användas för att arbeta mer proaktivt och värdeskapande med kundhantering, inte minst genom att automatisera verksamhetskritiska processer. 

Utmaningen är förstås att utvecklingen går så fort att kundernas förväntningar, liksom konkurrenslandskapet, förändras i hög takt. Då gäller det att vara flexibla och hela tiden ligga nära kunden för att skapa konkret nytta för dem. 

ARR ökade med 9 procent i fasta valutor under tredje kvartalet. Hur ser utvecklingen ut i nykundsförsäljningen jämfört med försäljningen till befintliga kunder, och var finns störst potential att öka tillväxten? 

Vi har länge haft en fördelning på ungefär 50/50 mellan intäkter från nya och befintliga kunder. Så var det även detta kvartal, och jag tror att det kommer bestå.

Störst potential att öka tillväxten ser vi komma från tre hävstänger: de tre mindre affärsområdena inom Lime, där tillväxten har ökat under året men har stor potential att accelerera ännu mer, AI-erbjudandena, där vi redan ser effekt på intäktssidan, och slutligen kompletterande förvärv. 

Ni fortsätter att växa samtidigt som personalstyrkan är relativt oförändrad. Hur ser ni på möjligheten att fortsätta växa och stärka lönsamheten utan att behöva utöka organisationen i samma takt?

Vi är ett tillväxtbolag och kommer att fortsätta växa med nya medarbetare, men inte i samma procentuella takt som intäkterna. Fokus kommer också att ligga mer på kundnära roller, som säljare och rådgivande expertis, än på tekniska roller. Vi använder AI i hela organisationen och ser redan hur det hjälper oss att arbeta snabbare och skapa mer värde för kunderna med samma antal personer. 

Sportadmin används av 27 av 32 klubbar i Allsvenskan och Superettan. Hur ser ni på potentialen i verksamheten, och vilka ambitioner har ni för de kommande åren? 

Lime Sportadmin skapar stort värde för tusentals föreningar och deras medlemmar, vilket speglas i riktigt fina kundnöjdhetssiffror. Under hösten rullar vi ut en kraftigt moderniserad version av plattformen som lägger grunden för ett alltmer automatiserat föreningsliv, med ännu fler tjänster som minskar administrationen och stöttar föreningarna med lagekonomin.

Vi har påbörjat internationaliseringen via ett förvärv i Nederländerna och vill successivt närma oss fler marknader, både organiskt och genom förvärv.

Tyskland fortsätter att utvecklas starkt inom Lime CRM. Vad ligger bakom utvecklingen där, och hur ser ni på tillväxtmöjligheterna på marknaden de kommande åren?

Det är verkligen roligt att se att vår satsning på den tyska energisektorn har gett resultat. Den visar också att vi kan exportera våra branschspecifika erbjudanden till andra länder.

Vi stänger nya viktiga affärer varje kvartal och bygger sakta men säkert upp en stark position på en marknad med enorm potential. Den tyska marknaden är större än alla våra andra marknader tillsammans. I år har vi även påbörjat en strategisk satsning mot tyska fastighetsbolag. 

Avslutningsvis, om vi lyfter blicken 3 år framåt, var vill ni att Lime ska befinna sig då?

En nästan omöjlig fråga att besvara med tanke på hur snabbt både omvärlden och mjukvaruvärlden förändras just nu. Det jag vet är att vi har rätt storlek och kultur för att vara snabbrörliga och anpassa oss efter förutsättningarna.

Vi har officiella finansiella mål för fortsatt lönsam tillväxt, och det är dem vi arbetar mot. Kommer företag att vilja ha nöjda kunder även om tre år? Det tror jag verkligen. Kommer vi att kunna hjälpa dem med det? Det är jag säker på. Exakt hur vi bäst gör det återstår att se men vår absoluta ambition är att vara Europas ledande aktör för kundhantering inom utvalda vertikaler.  

Salix efter avknoppningen – vd om förvärvsstrategin och framtiden
Salix ökade omsättningen med 20 procent och EBITA med 35 procent under tredje kvartalet.

Diskutera Lime Technologies

Gå till forumet för Lime Technologies

Laddar kommentarer…