Ljusning i detaljhandeln: ”Bättre tider"

Efter år av kräftgång inom detaljhandeln spås nu en viss ljusning. Förklaringen är att hushållens återhållsamhet verkar vara över.Det är konsumenterna som vi väntar på för att få i gång ekonomin, säger William Lindquist, analytiker på Handelns utredningsinstitut (HUI).
Sedan pandemin har konsumenten i Sverige varit både försiktig och prismedveten.
– Jag tror att många konsumenter är brända efter de senaste åren, med inflationschocker, höga räntor och den levnadskostnadskris vi upplevt. I stället för att öppna plånboken har pengarna lagts på hög.
Och utan draghjälp från hushållen kommer ekonomin att fortsätta trampa vatten.
– Hushållens konsumtion utgör cirka 45 procent av hela Sveriges bnp, så det är en väldigt betydande del.
”Halverad matmoms en stor sak”
Nu spår HUI, som ägs av branschorganisationen Svensk Handel, att detaljhandeln är på väg att ta fart igen.
– Till att börja med innehåller höstbudgeten många stimulanser som kommer väcka liv i konsumtionen. Då menar jag breda skattesänkningar, höjt bostadsbidrag. Och den halverade matmomsen är en stor sak som jag tror kommer ge en skjuts.
– Och på det har vi sannolikt en räntesänkning till under hösten. Allt detta sammantaget skickar signaler till konsumenterna att de tuffa åren ligger bakom oss och att bättre tider väntar.
Han menar också att det redan syns förändringar i svenskarnas köpmönster. Nu finns det utrymme att lägga pengar på sådant man tidigare tvingats avstå ifrån.
– De kapitaltunga branscherna som exempelvis möbel-, hemelektronik- och vitvarubranschen börjar nu visa positiva tillväxttal. Det tycker jag är en väldigt bra konjunkturindikator som visar att läget faktiskt har börjat vända.
Rekord för julhandeln
Han tror att vi kommer att se ett nytt rekord för julhandeln i år.
– Den naturliga orsaken till att julhandeln alltid slår rekord är att befolkningen ökar. Men ser vi till den ekonomiska situationen lämnar vi ett par år bakom oss då vi varit extremt sparsamma.
– Handeln kanske inte ska vänta sig konsumenter med spenderbyxorna på, men i alla fall att vi är lite mer benägna att shoppa än vad vi varit de senaste åren, säger William Lindquist.
Källa: Jon Jeppsson/TT