LO-medlemmar förlorar mest på nya a-kassereglerna – färre dagar för arbetare

LO-medlemmar förlorar mest på nya a-kassereglerna – färre dagar för arbetare
Nya a-kassan slår hårdare mot LO-grupper. Bild: BERTIL ERICSON / TT

De nya a-kassereglerna slår hårdare mot LO-grupper än tjänstemän. De ofta otryggare anställningsvillkoren gör att arbetare får färre ersättningsdagar, skriver tidningen Arbetet.

Hösten 2025 infördes nya regler för a-kassan. Nu har Arbetet med hjälp av statistik från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen (IAF) gått igenom hur de slår på antalet ersättningsdagar.

Som mest kan man få 300 dagar i en trappa där dagarna blir färre om man inte lever upp till vissa inkomstkrav i tidigare anställningar.

30 procent av LO-grupperna får färre än 300 dagar. Bland tjänstemän är den andelen hälften så stor, 16 procent.

Med de gamla a-kassevillkoren var huvudregeln att alla som kvalificerade sig för a-kassa fick ersättning i 300 dagar.

– Det är väldigt vanligt med deltidsanställningar i just städbranschen. Och det är lägre löner än bland medlemmarna i många andra a‑kassor, säger Fastighets kassaföreståndare Richard Dimberg till tidningen.


Diskutera artikeln

Laddar kommentarer…