Meta tjänade 150 miljarder på bedrägerier
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Meta tjänade 150 miljarder på bedrägerier

Meta tjänade 150 miljarder på bedrägerier

I fjol beräknar Meta att annonser kopplade till bedrägerier och otillåtna varor stod för hela 10 procent av bolagets intäkter, visar dokument som nyhetsbyrån Reuters tagit del av.

Enligt dokumenten tjänade plattformen under 2024 omkring 16 miljarder dollar på de tvivelaktiga annonserna, vilket motsvarar omkring 152 miljarder svenska kronor. Metas egna beräkningar är att bolaget visar 15 miljarder bedrägeriannonser per dag.

I en kommentar uppger Meta att de beräkningar som Reuters tagit del av var ”överdrivna” och att bolaget jobbar aktivt för att få ner antalet bedrägeriannonser.

Plattformen har tidigare fått kritik för bland annat annonser som leder vidare till så kallade ”pump and dump”-bedrägerier.

Källa: TT

Nyhetsbrev