Nyhet

Ministerns ISK-glädje: ”Ska löna sig bättre att vara strävsam”

Ministerns ISK-glädje: ”Ska löna sig bättre att vara strävsam”
Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) gläds åt uppgifterna om ökat ISK-sparande. Bild: Montage skärmdump Regeringen.se / Börskollen

450 000 nya sparare har öppnat ett ISK-konto de senaste två åren och totalt uppgår antalet ISK-sparare i Sverige nu till 4,2 miljoner. En som välkomnar de nya siffrorna är arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). "Det ska löna sig bättre att vara strävsam", skriver han på X.

Som vi berättade igår har ISK-trenden förstärkts under de senaste två åren. Enligt siffror från Skatteverket som Ekot tagit fram har det alltså tillkommit 450 000 sparare de senaste två åren. 

Siffrorna har fått stor uppmärksamhet. Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kommentar siffrorna på X:

Skattefritt utrymme fördubblas i år

En förändring som skett under den här perioden är de successiva skattesänkningarna. För 2025 gjordes de första 150 000 kronorna på ett ISK skattefria, och under 2026 fördubblas den gränsen till 300 000 kronor per person.

Skiftet märks konkret i plånboken. En sparare med 300 000 kronor på kontot betalade 3 258 kronor i ISK-skatt år 2024, medan summan i år är noll.

SparbeloppSkatt 2024Skatt 2025Skatt 2026
100 000 kr1 086 kr0 kr0 kr
300 000 kr3 258 kr1 332 kr0 kr
500 000 kr5 430 kr3 108 kr2 130 kr
1 000 000 kr10 860 kr7 548 kr7 455 kr

Trenden har förstärkts de senaste två åren. Det är tydligt att det är allt fler som väljer ISK som sitt sparalternativ.

Calle Söderberg, sparekonom på Nordnet till Ekot.

Tips: Ta del av Börskollens guide – så fungerar den nya ISK-skatten 2026

Bankerna är tysta vinnare

Sverre Linton, chefsjurist på Aktiespararna, påpekar för Ekot att även bankerna är stora vinnare på situationen, eftersom fondavgifter och courtage fortsätter flöda in från varje ny sparare.

Det här har även varit ett guldläge för bankerna. Även om man har gjort det skattefritt att spara på ISK så är det för bankerna fortfarande en intjäning.

Sverre Linton, chefsjurist på Aktiespararna

Grundavdraget på 300 000 kronor gäller per person, inte per konto eller bank. Det öppnar för familjestrategier där placeringar på en partners eller ett barns ISK kan ge upp till 5 100 kronor i årlig skattebesparing per person.

Nyhetsbrev