Minsta lyftet för bostadspriser i USA på två år
Börskollen - Aktier, fonder och ekonominyheter
BörskollenFör dig med koll på börsen

Nyhet

Minsta lyftet för bostadspriser i USA på två år

Minsta lyftet för bostadspriser i USA på två år

Bostadspriserna i USA steg 1,5 procent i årstakt i augusti enligt statistik från S&P Cotality Case-Shiller.Det är den minst prisökningen sedan mitten av 2023 och kan jämföras med prisökningarna i juli på 1,6 procent.

I New York var prisökningen på bostäder i augusti 6,1 procent, enligt statistiken. Den låg tydligt högre än genomsnittet för hela landet även i städer som Chicago och Cleveland, där bostadspriserna steg 5,9 respektive 4,7 procent.

Men på andra håll var det nedåt. I Tampa och Miami sjönk bostadspriserna i årstakt med 3,3 respektive 1,7 procent i årstakt.

”Det är tydligt att de gångna årens snabba prisökningar har upphört”, skriver Nicholas Godec, avdelningschef på S&P Dow Jones, i en kommentar.

Källa: TT

Nyhetsbrev