Nästan 1 000 bolag gick omkull i april – här är de 10 största

Under april gick antalet konkurser i Sverige ner med en procent jämfört med samma månad förra året. Trots denna marginella minskning kvarstår hög osäkerhet i näringslivet. Enligt Creditsafe påverkas särskilt vissa branscher negativt, medan andra ser förbättringar.
- Antalet konkurser minskade med 1 procent i april jämfört med föregående år.
- Hotell- och restaurangbranschen har sett en 13-procentig ökning av konkurser.
- En betydande andel av konkursdrabbade företag hade beviljats skatteanstånd.
Enligt ny statistik från kreditupplysningsföretaget Creditsafe gick 938 aktiebolag i konkurs under april, jämfört med 952 samma månad förra året. Även om det är en liten minskning är osäkerheten fortsatt hög inom olika sektorer.
Den största konkursen under månaden var e-handelsföretaget Ecom Teams.
Branschspecifika förändringar
Vissa branscher har drabbats hårdare än andra. Hotell- och restaurangsektorn har sett en ökning av konkurser med 13 procent hittills i år. Bilverkstäder och detaljhandel har också noterat ökningar på 11 procent.
Å andra sidan har vissa sektorer, som konsultbyråer och bilhandlare, sett en minskning i antalet konkurser med 10 respektive 6 procent. Byggsektorn har också förbättrats något, med en minskning på 4 procent.
Det är positivt att konkurserna inte ökar ytterligare från de redan höga nivåer vi sett senaste året. Vi hoppas fortfarande på en tydligare vändning under andra halvan av året, men mycket tyder nu på att återhämtningen dröjer. Konsumtionen är fortsatt dämpad och osäkerheten i världen påverkar svenskt näringsliv. Henrik Jacobsson, VD på Creditsafe
Skatteanstånd och rekonstruktioner
En betydande riskfaktor för större företag är skatteanstånd. Bland företag med en omsättning över 10 miljoner kronor hade nästan 60 procent beviljats sådana anstånd. Det innebär en ökad risk när dessa anstånd löper ut.
Antalet företagsrekonstruktioner har också ökat med 51 procent i år. Totalt har 59 aktiebolag beviljats rekonstruktion, vilket är en markant ökning jämfört med tidigare år.
Nyföretagande och framtidsutsikter
Trots den osäkra ekonomiska situationen startades 3 785 nya aktiebolag i april. Detta är nästan oförändrat från förra året och indikerar ett fortsatt intresse för nyföretagande.
Samtidigt är framtiden oviss med tanke på de ekonomiska utmaningar som kvarstår.
Listan – de 10 största konkurserna under april
Nr | Företag | Omsättning (tkr) | Anställda | Postort |
---|---|---|---|---|
1 | eCom Teams Sweden AB | 798 500 | 57 | KISTA |
2 | Sun4Energy Sweden AB | 279 552 | 111 | ÖREBRO |
3 | Rolf & Robert Bygg AB | 162 609 | 15 | SÄVEDALEN |
4 | Yrkesfordon Stockholm | 119 515 | 7 | SKOGÅS |
5 | Fordon City Europa AB | 118 123 | 1 | SÖDERTÄLJE |
6 | Gototo AB | 108 686 | 24 | ÅKERSBERGA |
7 | Terrofa AB | 106 851 | 17 | ÅRSTA |
8 | RSA Skåne Malmö-Lund | 91 398 | 64 | MALMÖ |
9 | Enably Produktion AB | 71 398 | 32 | SÄVAR |
10 | Lottas Omsorg Umeå AB | 70 907 | 174 | UMEÅ |
Källa: Creditsafe