New Wave flyttar inköp från Kina på grund av handelstullarna

New Wave har flyttat delar av sina inköp för USA från Kina till andra länder. VD Torsten Jansson kommenterar beslutet och diskuterar framtidsplaner för företagets expansion.
- New Wave flyttar 20% av inköp från Kina till andra länder.
- Crafts särnotering anses olämplig på grund av synergier.
- Irland nästa steg för New Waves marknadsexpansion.
New Wave Group har omstrukturerat sina inköp för den amerikanska marknaden under året. Enligt VD Torsten Jansson har företaget flyttat upp till 20 procent av sina inköpsvolymer från Kina till andra länder som Kenya, Etiopien och Egypten. Detta görs som en respons på de handelstullar som införts.
Jansson uppger till nyhetsbyrån Direkt att även Indien spelar en mindre roll i denna omställning. Flytten av inköp är en strategisk åtgärd för att minska beroendet av Kina och hantera de ekonomiska påfrestningar som tullarna medför.
Synergier avgörande för Crafts framtid
Under intervjun diskuterade Jansson också möjligheten att särnotera varumärket Craft. Han menar att sådana planer inte är aktuella, eftersom Craft har starka synergier med de övriga varumärkena inom New Waves affärsområde Sport & Fritid.
Vi har så mycket synergier mellan de olika bolagen genom tillverkning, logistik, produktionsdelen och kundsidan, så det är inte aktuellt. Framför allt skulle lönsamheten bli lägre för det är där mycket av synergierna sitter
Torsten Jansson till nyhetsbyrån Direkt
Jansson betonar att en särnotering skulle kunna påverka lönsamheten negativt, då det är i dessa synergier som mycket av företagets ekonomiska styrka ligger.
Expansion till Irland
New Wave planerar att expandera sin verksamhet till Irland, en marknad som Jansson jämför med Norge i storlek. Han uttrycker förhoppningar om att nå en omsättning liknande den i Norge, där bolaget idag omsätter omkring en halv miljard kronor.
Företaget New Wave Group, med huvudkontor i Göteborg, är verksamt inom sport-, present- och inredningsbranscherna. De arbetar med att etablera och utveckla varumärken som Kosta Boda, Craft, Orrefors och Clique, och deras främsta marknad är Norden.