Nyhet

Norwegian gör miljardköp – tar över Ving och Spies i stor reseaffär

Norwegian gör miljardköp – tar över Ving och Spies i stor reseaffär
Norwegian köper Ving och Spies – ”allt stämmer”. Bild: Lars Schröder/TT

Flygbolaget Norwegian köper Petter Stordalens hotell- och resekoncern Nordic Leisure Travel Group (NLTG) där bland annat Ving och Spies ingår. Prislappen: nästan 8 miljarder svenska kronor.

– Det här är en transaktion där allt stämmer, säger Petter Stordalen på en pressträff i Oslo, och beskriver upplägget som en ”match made in heaven”.

Norwegians vd Geir Karlsen kallar affären för en ”milstolpe för nordiskt resande” och den ska enligt Norwegian innebära att man skapar en reseaktör som kan erbjuda ett helhetskoncept.

– Jag vill tacka Petter Stordalen för en kreativ och tuff förhandling som gjort att vi kommit dit vi är i dag, säger Karlsen, och tillägger att det nya samarbetet är en start på något nytt och bättre.

”Bättre erbjudande”

I Norwegians linjenät ingår såväl inrikes- som utrikesdestinationer medan NLTG i sin tur genom bolag som Ving, Spies och Tjäreborg erbjuder olika former av paketresor.

”Norwegian och Widerøe kommer även fortsättningsvis att vara dedikerade till att erbjuda resenärer konkurrenskraftiga flygresor. Genom att addera NLTG:s ledande position inom semesterresor till Norwegian-koncernens omfattande linjenät, skapar vi ett bättre och mer flexibelt kunderbjudande”, säger Geir Karlsen i ett pressmeddelande.

Stordalen blir ägare

Affären innebär samtidigt att den norske hotellmagnaten Petter Stordalen nu blir en av de största ägarna i Norwegian.

”Den nya Norwegian-koncernen kommer att bli en av Strawberrys största strategiska investeringar, och vi är fast beslutna att vara en långsiktig ägare och aktiv partner i dess fortsatta utveckling och tillväxt”, skriver Stordalen i ett pressmeddelande.

Norwegian uppger samtidigt att man överväger en andra börsnotering på Stockholmsbörsen. Bolaget är sedan tidigare noterat på Oslobörsen.