Nyhet

Pirelli rasar på börsen efter anklagelser om affärer med Ryssland

Pirelli rasar på börsen efter anklagelser om affärer med Ryssland
Pirelli faller på uppgifter om ryska affärer. Bild: Luca Bruno/AP/TT

Den italienska däcktillverkaren Pirelli faller på Milanobörsen sedan blankningsfirman Grizzly Research ifrågasatt påstådda affärer med Ryssland.

Enligt Grizzly – som med korta positioner tjänar pengar på kursfall i bolag de hittar problem med – pekar mycket på att den ryska armén är en av Pirellis stora kunder i ockuperade delar av Ukraina och en betydande inkomstkälla för den italienska firman.

Pirelli borde sälja sina tillgångar i området och ta den finansiella smällen, enligt Grizzly.

Pirelli dementerar bestämt att man säljer däck till ryska armén och beskriver Grizzlys uppgifter som felaktiga.

Initialt rasade Pirellis aktie med 13 procent när Milanobörsen öppnade, den störst nedgången sedan 2020. Efter en partiell återhämtning var nedgången reducerad till drygt 4 procent vid tiotiden på torsdagen.