Nyhet

Rekord för nya Volvon – öppnar för nerkortad semester

Rekord för nya Volvon – öppnar för nerkortad semester
Nästan alla större europeiska marknader rapporterar siffror över interna prognoser. Nu tvingas fabriken i Torslanda ställa om. Bild: Pressbild Volvo EX60

Mer än 3 000 svenskar beställde Volvo EX60 under modellens första månad, och nästan alla större europeiska marknader rapporterar siffror över interna prognoser. Nu tvingas fabriken i Torslanda ställa om.

Ordertakten slår den som EX30 uppnådde vid sin lansering 2023, och trycket på produktionen är redan kännbart.

Volvo för just nu dialog med fackföreningarna om att hålla Torslandafabriken öppen en extra sommarvecka för att hinna med.

Vi är mycket uppmuntrade över att se en så stark efterfrågan på vår banbrytande elektriska SUV, och vi granskar nu våra produktionsplaner för 2026, när vi förbereder oss för starten av kundbilsproduktionen nästa månad.

Erik Severinson, Chief Commercial Officer, Volvo Cars

Försiktig upptrappning trots rekordsiffror

Trots det starka trycket väljer Volvo en kontrollerad väg framåt.

Upptrappningen av EX60-produktionen sker stegvis, med kvalitetskravet som styrande faktor. Volvo uppger dessutom att planering för ytterligare kapacitetsökning vid Torslanda redan inletts, vilket antyder att den extra sommarveckan bara är ett första steg.

Orderböckerna är i dag öppna på europeiska marknader, men USA är ännu inte med i bilden. Bild: Pressbild Volvo, modell: EX60

USA-marknaden väntar i kulisserna

Orderböckerna är i dag öppna på europeiska marknader, men USA är ännu inte med i bilden.

Öppningen där väntas ske senare i vår, vilket riskerar att skapa ett nytt kapacitetstryck precis när produktionen funnit sin takt.

Rekord: Andelen elbilar vid nybilsförsäljning ökar till 40 procent
Personbilsförsäljningen i Sverige backade i februari, men elbilarnas andel av nyregistreringarna steg till sin hittills högsta nivå.

Efterfrågan på EX60 är särskilt stark i Sverige och andra nyckelmarknader som Tyskland, enligt Finwire.

Besked om USA-lanseringen och resultatet av förhandlingarna med facken väntas under våren.

Nyhetsbrev